május 6, 2025

Mentsük meg az ősi magyar gyümölcsfákat!

cseresznye cseresznyefa 2

Fotó: depositphotos.com

A 24. órában vagyunk, hogy megmentsük a kihalástól az ősi magyar gyümölcsfákat a Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság elnöke szerint.  

Kiss Balázs az InfoRádióban kifejtette, hogy az elmúlt évszázadban behurcolt kártevők, kórokozók nagy fenyegetést jelentenek az egyre ritkábbá váló fajokra. A szakember kiemelte, hogy

a 19. század végén még háromezer ilyen tájfajtát tartottak számon, ma viszont már csak 81 van állami oltalom alatt.

„Pedig ezek a növények ellenállnak a klímaváltozás hatásainak is, csak sajnos nagyüzemi keretek között nem versenyképes a termesztésük” – hangsúlyozta a szakember.

Kiss Balázs, megjegyezte, hogy a 81 állami oltalom alatt álló fajtánál jóval több található hazánkban, melyek génkészlete felbecsülhetetlen értékű. Hozzátette, hogy

minél változatosabb a gyümölcsfák génkészlete, annál ellenállóbb a gyümölcstermesztő ágazat a klímaváltozás hatásainak.

Az elnök kiemelte azt is, hogy nagyon fontos ennek a génállománynak a megőrzése, mivel nagyüzemi körülmények között ezek a fajták nem tudják felvenni a versenyt a modern, nemesített gyümölcsfákkal, emiatt az elmúlt száz év során fokozatosan kiszorultak.

Jelenleg inkább kiskertekben találhatók meg a különböző tájfajták.

Az elmúlt évszázad során számos kártevőt és kórokozót hozott be hazánkba az emberi tevékenység, amelyekkel szemben ezek a növények nem rendelkeznek rezisztenciával, nem tudtak ezekhez a kórokozókhoz alkalmazkodni.

A szakértő leszögezte: az őshonos fajták is igénylik a permetezést, a metszést.

hirado.hu

Fotó: depositphotos.com