
Az elmúlt hetekben a bőrcsomósodáskór (Lumpy Skin Disease – LSD) vírusát több európai helyszínen is megerősítették: először Szardínia szigetén, majd Észak-Olaszországban, Lombardiában, végül Franciaországban is kimutatták a kórokozó jelenlétét. Bár a betegség jelenleg nincs jelen Magyarországon, a fokozódó járványügyi kockázat miatt dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a szarvasmarha- és bivalyszállítmányok szigorított állategészségügyi ellenőrzését.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
(Nébih) arra kéri az állattartókat, hogy a fertőzés megelőzése és a korai észlelés érdekében minden gyanús tünet esetén haladéktalanul értesítsék a szolgáltató vagy hatósági állatorvost.
A bőrcsomósodáskór eddig elsősorban Afrikában és a Közel-Keleten volt jelen, azonban 2025 júniusának második felében két európai uniós tagállamban is azonosították: előbb Olaszországban, majd Franciaországban.
A vírus főként vérszívó ízeltlábúak – például szúnyogok, legyek, kullancsok – közvetítésével terjed, ritkábban közvetlen állat-állat érintkezéssel.
A nyári meleg és a párás időjárás különösen kedvez a vírus terjedéséért felelős rovarok szaporodásának, így a fertőzés terjedésének is.
A betegség tünetei közé tartozik a láz, levertség, étvágytalanság, valamint váladékozás a szem és az orr környékén. A fertőzött állatok testsúlya csökkenhet, és tejtermelő tehenek esetén a tejhozam is visszaesik. A legjellegzetesebb tünet azonban a test különböző pontjain – például a nyakon, fejen, háton, lábakon, tőgyön és faron – kialakuló 2–5 centiméteres csomók megjelenése, amelyek hegesedéssel gyógyulnak.
Fontos tudni, hogy a bőrcsomósodáskór emberre nem veszélyes: sem a fertőzött állatokkal való érintkezés, sem az ilyen állatokból származó élelmiszerek fogyasztása nem jelent kockázatot az emberekre nézve. Ennek ellenére a betegség megjelenése komoly gazdasági károkkal járhat. A közvetlen veszteségek mellett – mint a tejtermelés csökkenése – számolni kell a közvetett hatásokkal is, például az élőállat-export vagy az állati eredetű termékek kivitelének leállításával az Európai Unión belül vagy harmadik országokba.
A bőrcsomósodáskór elleni hatékony védekezés alapja a korai felismerés és a gyors intézkedés.
Ennek érdekében az országos főállatorvos utasítása alapján hazánkban minden szarvasmarha- és bivalyszállítmányt fokozott ellenőrzés alá vonnak. A Nébih arra kéri az érintett állattartókat, hogy bármilyen gyanú esetén haladéktalanul forduljanak a saját vagy a területileg illetékes állatorvoshoz. A gyors jelzés és az állategészségügyi szabályok betartása kulcsszerepet játszik abban, hogy Magyarország továbbra is mentes maradhasson ettől a súlyos állatjárványtól.
A bőrcsomósodás tüneteiről, valamint annak kezeléséről és megelőzéséről is hasznos információk olvashatóak a Nébih oldalán: https://portal.nebih.gov.hu/-/amit-a-borcsomosodaskorrol-tudni-kell
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
A bőrcsomósodáskór tünetei és kezelése
A horvátországi afrikai sertéspestis veszélyezteti a magyar gazdaságokat is
Farmer-Expo: az idén csak Debrecenben lesz tenyészállat-bemutató