
A nektarin, a közönséges őszibarack (Prunus persica) sima héjú változata, egyre népszerűbb gyümölcs nemcsak a fogyasztók, hanem a termelők körében is. Bár ízvilága hasonló az őszibarackéhoz, sokan előnyben részesítik vékony, szőrmentes héja és intenzív aromája miatt. A termesztése viszont nem volt mindig problémamentes: a levélfodrosodás, a monília és más gombás betegségek évtizedekig megkeserítették a termesztők dolgát. Az utóbbi években azonban a nemesítés és genetikai fejlesztések új korszakot nyitottak meg – megjelentek a rezisztens nektarin fajták, amelyek betegségekkel szembeni ellenálló képességük révén jelentős előnyt jelentenek a kertészetek és a házikert-tulajdonosok számára egyaránt. A következő cikkben részletesen bemutatjuk, mitől lesz egy nektarin fajta rezisztens, milyen előnyei vannak ezeknek a típusoknak, és melyek a leginkább ajánlott fajták 2025-ben.
Mit jelent a rezisztencia a gyümölcstermesztésben?
A „rezisztens” kifejezés a gyümölcsfajták esetében nem teljes immunitást jelent, hanem azt, hogy az adott növény természetes vagy nemesítéssel szerzett ellenálló képességgel rendelkezik bizonyos betegségekkel szemben. Ez az ellenálló képesség lehet genetikai eredetű, amikor a fajta örökölt módon képes elkerülni vagy legyőzni a kórokozót, de lehet adaptív is, amikor a növény fiziológiai tulajdonságai – például a bőrszövet vastagsága vagy a nedvkeringés sebessége – gátolják a fertőzések terjedését.
A nektarin fajták esetében különösen fontos a klimatikus viszonyokhoz igazodó rezisztencia, hiszen a mérsékelt övi csapadékos nyarak, valamint a hideg, párás tavaszok kedveznek a gombás megbetegedéseknek.
A nektarin főbb betegségei, amelyek ellen rezisztens fajták szükségesek
Levélfodrosodás (Taphrina deformans)
Ez a legjelentősebb gombás betegség a nektarin és az őszibarack esetében. A fertőzés következtében a levelek fodrosodnak, elhalnak, a hajtásfejlődés gátolt lesz, és a gyümölcs minősége is romlik. Különösen súlyos hatása van a vegetációs időszak elején.
Monília (Monilinia spp.)
Ez a virágokon keresztül támadó gomba a gyümölcsöt is megtámadja, rothadást és száradást okoz. Az esős időszakokban gyorsan terjed, és komoly terméskiesést okozhat.
Liszharmat (Podosphaera pannosa)
Fehér, poros bevonat a fiatal leveleken, hajtásokon és gyümölcsökön. A lisztharmat nem csak esztétikai gond, hanem akadályozza a fotoszintézist és a gyümölcs fejlődését is.
Baktériumos ágelhalás és rügyrothadás (Pseudomonas syringae)
Különösen a kora tavaszi fagyos napokon aktiválódik, és visszafordíthatatlan károkat okozhat a rügyezés és a virágzás idején.
Gyümölcsrothadás és repedés
Nem klasszikus betegség, de a fajták hajlama a gyümölcsrepedésre és rothadásra a rezisztencia egyik fontos szempontja, főként a csapadékos időszakokban.
Mik a rezisztens nektarin fajták előnyei?
A rezisztens fajták nemcsak a hivatásos gazdáknak, de a hobbikertészeknek is komoly előnyt jelentenek:
- Kevesebb permetezés szükséges, így csökken a költség és a környezeti terhelés
- Egészségesebb termés, mivel kevesebb vegyszermaradvány marad a gyümölcsön
- Jobb termésbiztonság, hiszen a fák ellenállóbbak a szélsőséges időjárás okozta stresszhelyzetekkel szemben
- Hosszabb élettartamú ültetvények, mert a fák nem pusztulnak el idő előtt
- Biotermesztésre is alkalmas fajták, ami különösen fontos a fenntartható mezőgazdaság szempontjából
Ajánlott rezisztens nektarin fajták 2025-ben
‘Madame Blanchet’
Ez a francia nemesítésű fajta kiváló ellenállóságot mutat a levélfodrosodással szemben. Középkorai érésű, fehér húsú nektarin, lédús, intenzíven édes aromával. Nagyon népszerű biokertészetekben, mivel nem igényel rendszeres permetezést.
‘Rubis’
Korai érésű, nagy termőképességű fajta, amely különösen ellenálló a moníliával és a lisztharmattal szemben. A gyümölcs közepes méretű, pirosas héjú, sárga húsú. Kifejezetten ajánlott hűvösebb klímán is, mivel jól viseli a hűvösebb tavaszokat.
‘Nectared 4’
Ez az amerikai nemesítés a közepesnél nagyobb gyümölcsöt hoz, erősen színezett héjjal és szilárd, aromás hússal. Ellenálló a lisztharmatra és kevésbé érzékeny a gyümölcsrepedésre. Jól tárolható, így a piaci értéke magas.
‘Fantasia’
Középkései érésű fajta, a nyár második felében érik. Gyümölcse nagy, mutatós, kiváló ízű. Ellenáll a levélfodrosodásnak, de a moníliával szemben is jobb átlagos fajtáknál. Bár nem teljesen vegyszermentes, de jelentősen csökkenthető a kezelések száma.
‘Big Top’
Az egyik leggyakrabban emlegetett rezisztens fajta, rendkívül intenzív ízvilággal. Késői érésű, augusztus végén szedhető, sárga húsú, roppanós állagú. Kiváló stressztűrő képességgel bír, és ellenáll a bakteriális betegségekkel szemben is.
‘May Grand’
Korai érésű, kifejezetten moníliarezisztens fajta. Kis méretű gyümölcsei édesek és ízletesek, így kiváló választás lehet házikertbe vagy korai piaci célra. A levélbetegségekkel szembeni toleranciája közepes.
‘Silver Star’
Ritkább, de rendkívül ígéretes fajta, különösen a klímaváltozás szempontjából fontos tulajdonságokkal: hőtűrő, szárazságtűrő, és nem hajlamos a gyümölcsrepedésre. Középkorai érésű, fehér húsú, aromás nektarin.
Fontos szempontok a rezisztens fajták kiválasztásánál
Bár a rezisztencia fontos előny, a fajta kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni:
- Érési idő: a korai fajták gyakran jobban értékesíthetők, de érzékenyebbek lehetnek a fagyokra
- Gyümölcsméret és szín: piaci értéket befolyásoló tényező
- Húskonzisztencia: legyen roppanós vagy olvadós, attól függően, mire kívánják használni (friss fogyasztás vagy feldolgozás)
- Tárolhatóság: néhány fajta jól bírja a szállítást és hűtve tárolást, míg mások nem
- Öntermékenyülés: sok házikerti ültető előnyben részesíti azokat a fajtákat, amelyekhez nem szükséges porzófajta
Rezisztens fajták szerepe a biotermesztésben
A biogazdálkodásban elengedhetetlen, hogy a termesztett fajták természetes módon is képesek legyenek ellenállni a betegségeknek. Mivel vegyszeres védekezés nem, vagy csak nagyon korlátozottan lehetséges, a rezisztens nektarin fajták kulcsfontosságúak a vegyszermentes gyümölcstermesztésben. A ‘Madame Blanchet’ és a ‘Big Top’ kifejezetten ajánlott ilyen célra, mivel mindkettő jól viseli a kórokozók nyomását vegyszerhasználat nélkül is.
Új nemesítési irányzatok és jövőbeli kilátások
A genetikai kutatások egyre több információval szolgálnak a nektarin rezisztenciagének működéséről. A modern nemesítés már nem csupán a hagyományos keresztezésekre épít, hanem molekuláris markerek segítségével szelektálja a rezisztens tulajdonságokat. A jövő nektarin fajtái valószínűleg nemcsak egyes betegségekkel, hanem szélsőséges időjárással, szárazsággal, sőt akár újonnan megjelenő kórokozókkal szemben is ellenállóak lesznek.
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Késői őszibarack fajták
Gyümölcsfák nyári metszése – mit, mikor és hogyan
A nem megfelelő fajtahasználat is rontja a cseresznyetermesztés esélyeit