július 10, 2025

A sáskák elleni védekezéshez négy növényvédő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt

sáskajárás sáska

A sáskafajok – köztük a marokkói, az olasz és a vándorsáska – az utóbbi évek rendkívül meleg és száraz nyarai miatt egyre nagyobb gondot okoznak Magyarországon, különösen az alföldi térségekben. Az állományok időszakos túlszaporodása komoly károkat eredményez a zöldség-, szántóföldi és kertészeti kultúrákban. A probléma kezelésére a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kérelmére, négy növényvédő szerre adott ki szükséghelyzeti engedélyt.

A védekezésben alkalmazható szerek közé tartozik

a Karate Zeon 5 CS, a Decis Forte, a Sumi Alfa 5 EC és a Mospilan 20 SG.

Ezek közül kettő – a Karate Zeon 5 CS és a Mospilan 20 SG – kiskiszerelésben is kapható, így nemcsak a nagyobb gazdaságokban, hanem házikerti körülmények között is alkalmazhatók.

Az engedély 2025. július 10-től szeptember 30-ig érvényes,

és a származtatott engedéllyel rendelkező készítményekre is kiterjed.

A sáskák jelenléte főként Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben jelent súlyos problémát. A rovarok gyorsan képesek új területeket meghódítani, ezért fontos, hogy a gazdák folyamatosan figyeljék a megjelenésüket.

A sáskák rágása akár a teljes növényzet eltüntetéséhez is vezethet, különösen a lágyszárú növénykultúrákban.

Lényeges, hogy a kiadott szükséghelyzeti engedély kizárólag a sáskák elleni védekezésre vonatkozik, nem módosítja a készítmények eredeti kultúrákra és alkalmazási módokra vonatkozó előírásait. Ezért a szerek felhasználása során az alapengedélyekben meghatározott dózisokat, védőtávolságokat, méhkímélő technológiákat és élelmezésegészségügyi várakozási időket továbbra is maradéktalanul be kell tartani. A kijuttatások számát nem szabad túllépni, az engedély nem ad lehetőséget az ismételt alkalmazás bővítésére.

A Nébih és a szakmai kamara folyamatosan nyomon követi a sáskajelenlétet országszerte, hogy időben tájékoztatást és szakmai segítséget nyújthasson a gazdálkodóknak az esetleges veszélyhelyzetek megelőzése vagy elhárítása érdekében.

MTI

Fotó: depositphotos.com