
Fotó: depositphotos.com
A két éve hatályba lépett Kiterjesztett Gyártói Felelősség rendszere (EPR) egyes méhészek szerint aránytalan terheket ró rájuk. A méhészek együttműködésében látja a megoldást ez egyik Heves vármegyei méhészeti egyesület elnöke.
A méhészekre is vonatkozó Kiterjesztett Gyártói Felelősség rendszere, az EPR (Extended Producer Responsibility) Magyarországon 2023. július elsején lépett hatályba, és ettől az időponttól kezdve élesedett a gyakorlatban is a kötelező EPR-bevallási rendszer, emlékeztetett a közelmúltban megjelent írásában a sonline.hu. A Somogy Vármegyei Hírportál cikke szerint az elektronikus adatszolgáltatási felület elérhetővé válásáig – 2026. január 26. – még van idő, de a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra kívánja ösztönözni az őstermelőket, köztük a méhészeket is, hogy a jogszabályra vonatkozó adatokat már most kezdjék el saját nyilvántartásukban rögzíteni. A könnyített EPR bevallás sok adminisztrációs tehertől szabadítja majd meg a gazdákat, írja a sonline.hu.
– Ha egy méhész elmulasztja az EPR-bevallást, vagy nem regisztrál a rendszerbe, akkor jogszabálysértést követ el, ami környezetvédelmi termékdíjhoz és EPR-kötelezettséghez kapcsolódó szankciókat vonhat maga után. Ezeket a NAV, illetve a hulladékgazdálkodásért felelős hatóságok szabhatják ki – olvashatjuk a sonline.hu május másodikai írásában.
A méhészek szerint nincs idejük irodai munkára
A sonline.hu méhészeket kérdezett, akik aggódnak: aránytalannak tartják a díjfizetési kötelezettséget, sokan egyáltalán nincsenek tisztában az egésszel, és azt mondják, nincs idő irodai munkára, írja a somogyi hírportál.
Az Európai Unió szigorú irányelvekben határozta meg, hogy a tagállamokban keletkezett hulladéknak minél nagyobb részét hasznosítsák újra, hogy így kerüljön be a körforgásos gazdaságba. Magyarországon a MOHU szervezi meg az EPR alá tartozó gyártói kötelezettségeket a gyártók finanszírozásából, olvashatjuk MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. weboldalán. A 8/2023. (VI.2.) EM rendelet határozza meg a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerét az érintettekre vonatkozóan.
„Mi is hozzá kell, hogy járuljunk a környezettudatossághoz”
Portálunk érdeklődésére Bakó Zsolt, a Mátraaljai Méhészek Egyesületének elnöke elmondta, hogy amikor az EPR-rendszer 2023-ban hatályba lépett, mindenkinek kötelező volt belépni. Azóta használatban van a rendszer, oktatások is vannak ezzel kapcsolatban, tette hozzá.
– Akkor ez a méhészek számára is új volt. Kezdetben én is ódzkodtam, hiszen egy új dolog mindig arra készteti az embert, hogy üljön le tanulni. Engem is nehezen érintett, hogy a méhészeti szezonban a megszokott munkából kizökkenve le kell ülni mással foglalkozni. Azt látom azonban, hogy aki az első pillanattól tanulta, és benne van a rendszerben, annak mára le kellett, hogy tisztuljon a kép az EPR használatáról. Ha valaki nem tudott, vagy nem is akart vele foglalkozni, akkor is van erre szakmai segítség. Én azt gondolom, mi is hozzá kell, hogy járuljunk a környezettudatossághoz, és ezt a rendszert egy fontos dolognak tartom. Én folyamatosan próbálom bővíteni a tudásomat ezen a téren is, hiszen szükséges követni a XXI. század megkövetelte irányt. Nem gondolnám azt, hogy jogásznak kell lenni ahhoz, hogy értelmezni lehessen az EPR-rendszert – fogalmazott Bakó Zsolt.
„A már 40-50 éve méhészkedők nem erre vannak berendezkedve, de van megoldás”
Az elnök kitért arra is, hogy természetesen lehetnek a méhészek körében olyanok, főleg talán az idősebbek, akik már 40-50 éve méhészkednek, és nem erre vannak berendezkedve.
– Számukra is megvannak a lehetőségek a segítségkérésre. Az egyesületünk is ingyenesen segít az eligazodásban, én magam is szívesen megmutatom, hogyan kell ezt csinálni, de azt is, kihez fordulhatnak még a bizonytalanságban lévők. A 10-15 éve dolgozó fiatal méhészek is folyamatosan tanulnak, gyűjtik az információkat, hogy miért van erre szükség. Ez csak együttműködés kérdése, és úgy gondolom, ha valakinek gondja van a tennivalókkal, közösen előre tudunk lépni. Nekem is voltak buktatók az elején, hiszen minden rendszerben vannak kezdeti hibák, amiket ki kell küszöbölni. Most már a méhészeteknek, az őstermelőknek is vannak olyan könnyítések, amik egyszerűbbé teszik a bevallást – mutatott rá Bakó Zsolt.
„Aki ennek a fontosságát nem látja, az lemarad”
A méhészetnek, mint szakmának, vannak évszázados hagyományai, amiket máshogy nem is lehet végezni, például a méhek gondozásával kapcsolatban, emelte ki az elnök.
– Vannak viszont új dolgok, amiket az idő hoz magával, így például az új évezredünk technikája, ma már kiegészülve a mesterséges intelligenciával. Nyilván az idősek ezt már nem feltétlenül alkalmazzák, viszont mi, fiatalabbak, ki tudjuk használni a technikai újdonságok előnyeit. És mint mondtam, egyesületünk szívesen segítséget is nyújt ebben másoknak. Az EPR-rendszerrel kapcsolatos tanfolyamok, 2-3 napos képzések is léteznek, igaz, fizetősek, de minden tudásnak megvan az ára, és kérdezhetünk is. Aki ennek a fontosságát nem látja, az lemarad azokhoz képest, akik keresik és megtalálják a megoldásokat a problémáikra – foglalta össze Bakó Zsolt.
A méhészek EPR-rendszerrel kapcsolatos, 2025-ben érvényes kötelezettségei összefoglalva olvashatók az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) weboldalán.
Forrás: heol.hu
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Évente 5,8 milliárd forint állatjóléti támogatásban részesülnek a méhészek
Komoly veszélyt jelent a méhekre az ázsiai lódarázs terjedése
A propolisz mellékhatásai
A propolisz csepp hatása
Fontos határidő a méhészek számára
Tonnában mérik az eladatlan mézet, a méhészek kétharmada bedobhatja a törülközőt
Jelentősen megkönnyíti a méhészek dolgát egy magyar találmány
Megjelent az új méh állatjóléti támogatási konstrukció
Átadták az év kiváló magyar méze verseny díjait