
A földibolha az egyik leggyakoribb és legkellemetlenebb kártevő a kiskertekben, különösen tavasszal és kora nyáron. Ezek az apró, fényes testű, ugrálásra képes bogarak képesek napok alatt lyuggatottá és torzulttá tenni a friss zöldségpalántákat, salátát, káposztaféléket vagy retekleveleket. A földibolhák ellen küzdeni nemcsak esztétikai vagy terméshozam-növelő okból fontos, hanem azért is, mert a károsított növények növekedése visszamarad, és akár teljesen tönkre is mehetnek. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a földibolhák életmódját, a kártétel felismerését, a megelőzés lehetőségeit, és a legjobb természetes, mechanikai, biológiai és vegyszeres védekezési módszereket.

Mi az a földibolha?
A földibolha (Phyllotreta nemzetség) nem egyetlen faj, hanem rovarcsoport, amelybe több apró, 2–3 mm hosszúságú bogár tartozik. Ezek többsége a keresztesvirágú növényekre specializálódott. Legismertebb képviselői a fekete földibolha (Phyllotreta atra), a csíkos földibolha (Phyllotreta nemorum), illetve a kékesfekete Phyllotreta cruciferae.
Testük ovális, páncélszerűen fénylő, általában fekete vagy sötétkék, esetenként sárga csíkos mintázatú. Jellemző viselkedésük az ugrálás: ha megzavarjuk őket, apró ugrással menekülnek, innen ered a „bolha” elnevezésük. Főként száraz, meleg tavaszi időben aktívak.
A földibolha életmódja és kártételének jellege
A földibolhák legnagyobb kárt a kora tavasszal elvetett, fiatal keresztesvirágú növények levelének lyuggatásával okozzák. Ezek lehetnek káposzta, karalábé, brokkoli, karfiol, retek, rukkola, mustár, mizuna, kínai kel, de akár zsázsa vagy borsó is. A bogarak a levelek szövetét lyuggatják, úgynevezett szúnyomokat hagyva hátra. A károsított növények legyengülnek, a növekedésük lelassul, súlyosabb esetben elpusztulnak.
A lárvák föld alatt fejlődnek, és a gyökereket, hajtásokat károsítják, de a fő kárt a kifejlett bogarak okozzák a levélfelszínen. A meleg, száraz idő elősegíti a tömeges megjelenésüket.
A kártétel felismerése
A kártétel könnyen felismerhető: apró, szabálytalan, áttetsző lyukak a leveleken, amelyek idővel megbarnulnak. Frissen kelt palánták akár teljesen elveszíthetik a levélfelületük nagy részét. A növények fejlődése ilyenkor jelentősen visszaesik, a gyökérzöldségek torzulnak, ízük romlik. Különösen érzékenyek a bolhákra az 1–3 hetes fiatal növények.
Megelőzési lehetőségek
A védekezés első és legfontosabb lépése a megelőzés. A földibolhák elleni harcban a környezet szabályozása és a kertészeti gyakorlatok nagy szerepet játszanak.
Vetésváltás
Mivel a földibolhák az előző évi tápnövények közelében telelnek, fontos, hogy ne ugyanoda ültessük újra a káposztaféléket. A 3-4 éves vetésváltás csökkenti a fertőzési nyomást.
Talaj takarása
A csupasz, kiszáradó talaj a bolhák kedvence. A szerves mulcs (szalma, fűkaszálék, lomb) vagy fekete fólia nedvesen és hűvösen tartja a talajt, ezzel kedvezőtlen körülményeket teremtve a kártevőknek.
Társültetés
A földibolhák érzékenyek az erős illatokra. Jó hatású lehet hagyma, fokhagyma, kapor, bazsalikom, kakukkfű, borsikafű vagy körömvirág társítása keresztesvirágúak mellé. Ezek elriasztják vagy megzavarják a bolhákat.
Időzítés
A legérzékenyebb időszak a növények számára a kelés utáni 10–15 nap. Ha lehet, vethetünk korábban, hogy a bolhák tömeges megjelenése előtt már erős növényeink legyenek, vagy később, amikor a populáció lecseng.
Öntözés szerepe
A rendszeres locsolás, párás környezet csökkenti a bolhák aktivitását. A száraz, repedezett talaj különösen vonzó számukra.

Természetes védekezési módok
Fatörmelék, hamu, kőpor kiszórása
A növények tövéhez szórt fahamu, alginit vagy kőpor (pl. zeolit, kaolin) fizikai akadályt képez, bepiszkolja a bolhák testét, ami gátolja mozgásukat, légzésüket. Ezt eső után pótolni kell.
Permetezés csalánnal vagy fokhagymával
Csalánlé vagy fokhagymaoldat (10%-os erősségben) permetezésként kijuttatva elriasztja a kártevőket. Hetente egyszer, lehetőleg reggel érdemes kijuttatni.
Házi olajos permet
Egy evőkanál növényi olajat, egy teáskanál mosogatószert és egy liter vizet összekeverve hatékony kontaktpermet készíthető. A levelek fonákjára is permetezzük.
Ragasztós lapok használata
A sárga vagy kék ragacslapok csalogató hatásúak és csökkentik a populációt, bár inkább csak a jelenlét megfigyelésére alkalmasak.
Kézi letakarással való védelem
Finom hálós fátyolfólia (agrofólia) leterítése megakadályozza a bogarak bejutását. Fontos, hogy a szélek jól le legyenek rögzítve, és csak szélcsendes időben emeljük fel.
Biológiai védekezés
Neem olaj
A neem (azadirachtin) természetes rovarölő hatóanyag, amely megzavarja a földibolha táplálkozását és szaporodását. A kereskedelmi forgalomban kapható neemalapú készítmények kontakt hatásúak, ezért több napos sorozatos kezelés lehet szükséges.
Beauveria bassiana gomba
Ez a rovarpatogén gombafaj a földibolhák testére jutva fertőzést okoz. Kapható por vagy permet formában. A hatás lassúbb, de hosszabb távon fenntartható.
Parazita darazsak és ragadozó rovarok
Bár nem célzottan, de a kiskerti ökoszisztéma segíthet: például katicabogarak, futrinkák, fátyolkák is ritkíthatják a bolhák számát, ha vegyszerezés nélkül tartjuk a kertet.

Vegyszeres védekezés
Ha a kártétel nagymértékű, és az előző módszerek nem hoztak eredményt, szükség lehet kémiai beavatkozásra is. Ebben az esetben is érdemes az alábbi szempontokat figyelembe venni:
Permetezés időzítése
A korai reggeli vagy esti órák a legalkalmasabbak, mert a bolhák ilyenkor aktívabbak, és nem repülnek el a hőségtől. A levelek fonákját is érdemes célba venni.
Javasolt hatóanyagok
A földibolha ellen hatásosak a piretroidok (pl. deltametrin, cipermetrin), de ezek használata során figyelembe kell venni a méhekre, hasznos élőlényekre gyakorolt negatív hatást. Bio minősítésű kertben nem javasoltak.
Felszívódó szerek
Amennyiben megengedett, használhatóak felszívódó hatóanyagok is, de ezek élelmiszernövényeknél hosszabb élelmezés-egészségügyi várakozási időt igényelnek.
Intezívebb technológia zöldségtermesztőknek
Professzionális kertészetekben használatosak granulált talajfertőtlenítők és vetőmagcsávázás is, de ez otthoni kertészkedésnél nem elérhető vagy nem indokolt.

Fontos szabályok a permetezésnél
- Soha ne permetezzünk virágzó növényeket, hogy ne veszélyeztessük a beporzókat
- Mindig tartsuk be az élelmezés-egészségügyi várakozási időt
- Többszöri permetezés helyett inkább megelőző, célzott beavatkozásra törekedjünk
- Ne keverjünk engedély nélkül szereket, mindig olvassuk el a címkét
A földibolha elleni védekezés éves menete
- Március–április: vetésváltás, talaj takarása, társültetés, csalogató növények
- Április vége–május: fátyolfólia, sárgalapok, természetes permetek
- Május–június: intenzív növekedésnél fokozott figyelem, gyakori öntözés, szükség esetén neemolaj vagy permet
- Július–augusztus: késői vetések védelme, ismétlés szükség esetén
- Ősszel: talajmaradványok eltávolítása, trágyázás, komposztálás, tervezés
Fotók: depositphotos.com, Wikipedia
Népszerű cikkek a rovaton belül
A sáskák elleni védekezéshez négy növényvédő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt
A Villányi Borvidéket is elérte a szőlő aranyszínű sárgaság betegség
Hogyan védekezzünk a kukoricacső gombás megbetegedései ellen