
Komoly veszélyt jelent Magyarország növényvilágára a Xylella fastidiosa baktérium, amely már egyetlen, tünetmentes növénnyel is behurcolható az országba. A kórokozó elsősorban népszerű dísznövényeket és gyümölcstermő fajokat támad meg, így a szőlőt, olajfát, leandert, levendulát, mandulát vagy a citrusféléket. A fertőzött növények sokszor kedvelt nyaralási célpontokon – például Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban vagy az Egyesült Államokban – fordulnak elő, így a növények hazahozatala rejtett járványügyi kockázatot hordoz. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ismételten kéri, hogy senki ne hozzon haza külföldről növényt, hajtást vagy magot.
A nyári hónapokban különösen sokan utaznak a mediterrán térségekbe, ahol a Xylella jelenléte dokumentált. A Francia Riviérán, Dél-Olaszországban vagy Spanyolország déli és keleti részein – például Pugliában, Andalúziában vagy a Baleár-szigeteken – gyakran találkozni olyan növényekkel, amelyek már fertőzöttek, bár ez külsőre nem mindig látható. Egyetlen ilyen példány is elegendő lehet a baktérium hazai elterjesztéséhez, különösen mivel hazánkban is megtalálható a fő terjesztő rovar, a tajtékos kabóca (Philaenus spumarius).
A Xylella fastidiosa Amerikából származó baktérium, amely már több európai országban is komoly pusztítást végzett az elmúlt években. Több mint 600 gazdanövényfaj ismert, amely képes hordozni vagy továbbadni a fertőzést. A baktérium a növények vízszállító szöveteiben terjed, elszáradást, lombhullást, terméselhalást, végül a növény teljes pusztulását okozva. Az érintett országokban jelentős gazdasági károkat szenvedtek az olajfa- és szőlőültetvények, de a dísznövény-szektor is erősen érintett.
A terjesztés elsődleges felelősei azok a rovarok, amelyek a növények nedveiből táplálkoznak. Közülük a tajtékos kabóca az, amely egész Európában, így Magyarországon is elterjedt. Ez azt jelenti, hogy ha a baktérium hazánkba jut, a környezet már adott a gyors terjedéséhez.
A megelőzés ezért kulcsfontosságú. A szabályok szerint az Európai Unión belül csak érvényes növényútlevéllel lehet szállítani ültetésre szánt növényeket. A harmadik országokból (például az USA, Kína, Kanada, Izrael) érkező növények esetében növényegészségügyi exportbizonyítványra is szükség van. A kiemelten veszélyeztetett gazdanövények – mint az olajfa, leander, levendula vagy kávécserje – behozatala csak szigorú feltételek mellett lehetséges, és kötelező a laboratóriumi vizsgálat is.
Magyarország éghajlati viszonyai miatt az utóbbi években egyre több olajfa- és levendulaültetvény jött létre, ami még inkább fokozza a kockázatot. Ha a baktérium megvetné a lábát hazánkban, a következmények a teljes dísznövény- és gyümölcstermesztési ágazatra nézve súlyosak lennének.
A Nébih hangsúlyozza, hogy a növények külföldről történő hazahozatala nemcsak kockázatos, hanem sok esetben szabályellenes is. Még ha egy növény egészségesnek tűnik is, hordozhatja a Xylella fastidiosa baktériumot. A megelőzés közös felelősség: csakis a növényegészségügyi szabályok szigorú betartásával előzhető meg egy esetleges járvány kialakulása Magyarországon.
További információk a Xylella fastidiosa baktériumról:
https://portal.nebih.gov.hu/-/tobb-szaz-novenyt-erinto-nem-honos-karosito-a-xylella-fastidiosa-nevu-bakterium
További ismeretet nyújtanak a Xylella fastidiosa baktériumról: Általános tájékoztató az Európai és Földközi-tenger melléki Növényvédelmi Szervezet (EPPO) globális adatbázisából
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Már a Somlót elérte a szőlő aranyszínű sárgaság – A magyar ültetvények 70%-a veszélyben
Földibolha elleni védekezés
A sáskák elleni védekezéshez négy növényvédő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt