
Alsósajó (Fotó: MTI/Komka Péter)
A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint a projektben részt vevő három partnerszervezet egymással együttműködve végzi el a folyó jelenlegi állapotának vizsgálatát.
Szlovákiában a TUKE 25 mintahelyszínen felszíni és felszín alatti vízminőségi kutatás, talajmechanikai, geofizikai és geokémiai vizsgálatok segítségével tárja fel a Sajó vízgyűjtő területén lévő felhagyott bányák potenciális szennyező hatását.
Magyarországon az ME 22, míg az ÉMIVIZIG 10 helyszínen végez hasonló vizsgálatokat. „Az adatokból készült eredmények és kiértékelésük, valamint a vízügyi szerv által koordinált hidrológiai és hidrodinamikai-transzportmodell eredményei alapján közösen készül el a Környezetvédelmi és Kockázatértékelési Tanulmány, mely azonosítja a Sajó folyó vízgyűjtőjére a kockázatok nagyságát és valószínűségét ”– írták.
„A fenyegetettség beazonosítása mellett a tanulmány intézkedéseket ajánl a kockázati elemek kezelésére, és javaslatot tesz egy közös megfigyelőhálózat létrehozására a környezeti katasztrófák megelőzése érdekében” – közölték.
A sajtóanyag szerint a projekt összköltségéből 1,150 millió euró európai uniós hozzájárulás. Az ÉMIVIZIG-re eső támogatás összege 361,272 ezer euró, melyből 289,017 ezer euró uniós támogatás, 72,254 ezer euró nemzeti társfinanszírozás.
A Környezeti hatás- és kockázatkezelés kidolgozása a Sajó folyó vízgyűjtő területének bányászati tevékenységére összpontosítva című projekt várható befejezése 2026. április 30.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Történelmi jelentőségű fejlesztéssel újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak
Már applikáción keresztül is be lehet jelenteni a Hyalomma kullancsokat
Kína közös fellépést sürget a határokon átvonuló kártevők ellen
Az eddigieknél jóval hatékonyabb és környezetbartát szúnyogirtó anyagot fejlesztettek ki
Tervezik a Duna-holtágak rehabilitációját
Májustól jelentősen emelkednek a környezetvédelmi bírságok
Hódinvázió keseríti meg a sárváriak életét
Óvatosan a gereblyével a tavaszi kertészkedéskor
Online felület segíti a Vizet a tájba programot