
Fotó: depositphotos.com
Természetvédelmi célú fejlesztés indul a Csaj-tónál 530 millió forint támogatással – jelentette ki Rácz András természetvédelemért felelős államtitkár az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a projektindító eseményen.
Kiemelték, a beruházás a Kiskunsági Nemzeti Parkban található Csaj-tó természeti értékeinek megóvását és élőhelyeinek helyreállítását célozza.
A keddi projektindító esemény egy átfogó fejlesztési program részét képezi, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatásaként elindított KEHOP Plusz keretében valósul meg a Csaj-tó ökoturisztikai és természetvédelmi célú fejlesztése.
Országosan a 10 nemzeti park mintegy 60 projektje révén összesen 42 milliárd forintot használ fel, amely mintegy 100 ezer hektáron javítja a természeti környezet állapotát. A beruházás kétharmada élőhely-rekonstrukció, amelynek szintén kétharmada vizes élőhelyek helyreállítását célozza – tette hozzá az államtitkár a közlemény szerint.
Rácz András kiemelte, hogy a fejlesztés célja a Natura 2000 jelölő fajok – mint a gulipán, gólyatöcs vagy küszvágó csér – költési és táplálkozási feltételeinek javítása.
Ennek érdekében kerítéssel zárják ki a fészkelést zavaró emlős ragadozókat, valamint zátonybővítéssel és új zátonyok kialakításával biztosítanak megfelelő fészkelőhelyeket – írták a közleményben.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a projekt fontos része a vízszintszabályozás korszerűsítése: a tavakat összekötő csatornák kotrása, valamint a zsilipek felújítása és újak építése, amely lehetővé teszi a víz gyors és rugalmas szabályozását, mindez létfontosságú a fészkelő madárfajok sikeres költéséhez – tájékoztatott a szaktárca.
Rácz András hangsúlyozta, hogy a projekt során a tóegységek között húzódó légvezetékeket földkábelre cserélik, ezzel jelentősen csökkentve a madárpusztulás kockázatát, amelyet az áramütés és a vezetékkel való ütközés okozhat.
„Ez a beruházás példa arra, miként tudjuk ötvözni a természetvédelmi szempontokat a technológiai korszerűsítéssel és az élőhelyek komplex fejlesztésével”
– fogalmazott az államtitkár a közlemény szerint.
MTI
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Nagyszabású fejlesztés indul a Batúz-tanyán
Már több mint 600-an ajánlották fel területüket vízmegtartási célra
Újabb több száz milliárd forint segíti a környezettudatosan gazdálkodókat
Történelmi jelentőségű fejlesztéssel újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak
Már applikáción keresztül is be lehet jelenteni a Hyalomma kullancsokat
Kína közös fellépést sürget a határokon átvonuló kártevők ellen
Az eddigieknél jóval hatékonyabb és környezetbartát szúnyogirtó anyagot fejlesztettek ki
Tervezik a Duna-holtágak rehabilitációját
Májustól jelentősen emelkednek a környezetvédelmi bírságok