
fotó: NAK/Lévai Zsolt
Összeurópai gazdatüntetést tartott ma Brüsszelben a Copa-Cogeca uniós termelői szervezet és 70 európai agrár-érdekképviselet. A MAGOSZ és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara részvételével megtartott akció résztvevői az uniós agrárforrások elvonása ellen tiltakoztak. Az Európai Bizottság tervei szerint ugyanis a gazdák pénzéből kellene finanszírozni az európai védelmi kiadásokat és Ukrajna csatlakozását.
Mintegy 70 európai agrár-érdekképviseleti szervezet, köztük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MAGOSZ részvételével nagyszabású közös demonstrációt tartottak ma Brüsszelben, hogy tiltakozzanak a Közös Agrárpolitika forrásainak tervezett elvonása ellen. A villámakciót az uniós költségvetési konferencia napjára szervezték az gazdálkodói érdekképviseletek.
A tüntetés célja az volt, hogy felhívja az Európai Bizottság, az európai miniszterek, az európai parlamenti képviselők és a sajtó figyelmét az agrártámogatások megőrzéséének fontosságára. A KAP nemcsak történelmi jelentősége miatt fontos, hanem jelenleg is létfontosságú az élelmiszerellátás, a fenntarthatóság és a megfizethető élelmiszer biztosításában.
A demonstráción elhangzottak szerint az európai mezőgazdaság támogatására szolgáló egyértelmű és biztos költségvetési tétel nélkül az EU agrárpolitikája kártyavárként omolhat össze, ami destabilizálhatja a vidéki régiókat, széttöredezheti az egységes piacot, és veszélyeztetheti az élelmiszerellátást. A KAP költségvetésének megnyirbálása nem csupán technikai kérdés. Ez egy olyan politikai prioritás, amely meghatározza Európa jövőjét.
A költségvetési források központosítása és a kétpilléres rendszer felszámolása gyengítené az egységes piacot, elmélyítené az egyenlőtlenségeket, és súlyosan károsítaná a gazdákat és a vidéki közösségeket.
A demonstráción Papp Zsolt György NAK-elnök és Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára, a NAK alelnöke is részt vett. A NAK és a MAGOSZ elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben az Európai Bizottság a gazdáknak járó támogatások jelentős elvonását tervezi, az így átcsoportosított pénzeket javarészt Ukrajnának adná oda.
Az ukrán import továbbra is súlyos nyomás alatt tartja a piacainkat, komoly károkat okozva ezzel a magyar gazdáknak, Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozása pedig gyakorlatilag a hagyományos európai mezőgazdasági termelés végét jelentené. Ukrajna művelhető földterülete akkora, mint az egész unió földterületének egyharmada. Ebből következik, hogy a közösségbe való felvételével Ukrajna lenne a legnagyobb haszonélvezője az EU-s agrártámogatásoknak, a teljes keret harmadát zsebelhetnék be az ukrán mezőgazdasági szereplők. Ukrajna csatlakozásával azonban nemcsak a támogatásokat veszítenék el a magyar gazdák, hanem kinyílna a piac a silány minőségű ukrán termékek előtt, jelentős élelmiszerbiztonsági kockázatot hordozva.
A magyar gazdák tiltakozását kifejezve a MAGOSZ, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) április elején 250 000 magyar gazda tiltakozó aláírását vitte el Brüsszelbe, korábban pedig több alkalommal is tiltakozó akciót tartottak a visegrádi országok agrárkamaráival.
NAK
Népszerű cikkek a rovaton belül
A hűvös idő lassítja a növények fejlődését
Kedvező forgóeszközhitel és kamattámogatás is segíti a gazdákat
Indul az egyéni gazdaságok összeírása
Már csak egy hónap maradt az egységes kérelmek benyújtására
Csökkent a növényvédő szerek eladása az EU-ban
Csütörtökig célszerű igényelni a 2025-ös agrárbiztosítási díjtámogatást
Nagyszabású fejlesztés indul a Batúz-tanyán
Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni öntözési célú vízfelhasználás esetén
A száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai