
Fotó: depositphotos.com
A Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében is kimutatták az invazív vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) jelenlétét. A rendkívül alkalmazkodóképes, gyorsan szaporodó és agresszíven terjedő idegenhonos faj jelentős veszélyt jelent az őshonos rákállományokra, valamint az egész vízi ökoszisztémára.
A vörös mocsárrákot már korábban is észlelték hazai termálvizes és városi vizekben, most azonban első alkalommal sikerült kimutatni a Balatonba torkoló vízelvezető csatornákban Balatonfűzfőn, Balatonfüreden és Siófoknál.
Ezzel párhuzamosan a Velencei-tónál is megjelent a faj: Gárdony belterületén, termálvízzel terhelt csatornában és közvetlenül a tó vizében is találtak példányokat, köztük fiatal és felnőtt egyedeket, valamint elhullott példányokat is. A vörös mocsárrák rendkívül agresszív hódító, ugyanis gyorsan szaporodik, és más fajok kiszorításával is fenyeget – közölte a Magyar Haltani Társaság.
Komoly gondot jelent, hogy aktívan terjeszti a rákpestist, amely halálos kór a hazánkban őshonos folyami rák, a kecskerák, valamint a Velencei-tó térségében élő egyéb populációk számára.
A faj jelenléte nemcsak az élővilágot, hanem a medrek, partfalak, és csatornahálózatok állapotát is veszélyezteti. Ásásával, járatépítésével rongálja a vízparti szerkezeteket, így infrastrukturális károkat is okozhat, különösen urbanizált, ember által módosított környezetben. A kutatók szerint a faj terjedését nagyrészt felelőtlen állattartók, kihelyezések, illetve nem megfelelő haltelepítések segítik.
Az invazív rák szinte bárhol megjelenhet, ahol az élőhely feltételei adottak, különösen termálvizes és városi csatornákban.
A friss észlelések sajnálatos módon arra utalnak, hogy a faj már stabilan megtelepedett a Balaton és a Velencei-tó vízgyűjtő területén. A kutatók szerint a jövőben további észlelések és populációk megjelenése várható, ami fokozza az ökológiai kockázatokat.
MTI / hirado.hu
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében
Megkezdődik a Csaj-tó ökológiai állapotának javítása
Nagyszabású fejlesztés indul a Batúz-tanyán
Már több mint 600-an ajánlották fel területüket vízmegtartási célra
Újabb több száz milliárd forint segíti a környezettudatosan gazdálkodókat
Történelmi jelentőségű fejlesztéssel újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak
Már applikáción keresztül is be lehet jelenteni a Hyalomma kullancsokat
Kína közös fellépést sürget a határokon átvonuló kártevők ellen
Az eddigieknél jóval hatékonyabb és környezetbartát szúnyogirtó anyagot fejlesztettek ki