
Fotó: Szilágyi Attila/hnpi
Mintegy 650 millió forintos uniós forrásból újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak, a történelmi jelentőségű fejlesztésnek köszönhetően Hortobágy legnagyobb összefüggő vizes élőhelye a vízkormányzás és az extenzív akvakultúra biztosításával hosszú távon is megőrizheti páratlan természeti értékeit, gazdag madárvilágát – emelte ki az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint a természetvédelemért felelős államtitkár a projektet bemutató hortobágyi rendezvényen.
Rácz András ismertette, hogy a „Hortobágyi Öregtavak vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projekt teszi lehetővé a Hortobágy legöregebb halastavainak fejlesztését. A korszerűsítés során megújulnak a halastavak vízellátását és szabályozását biztosító műtárgyak, a halastó egyéb létesítményeit helyreállítják, a teleltető medencéket rendezik, a tápcsatornát részlegesen helyreállítják, lehalászóhelyeket alakítanak ki, valamint a főgát közlekedését biztosítják. A fejlesztés célja a halastórendszer extenzív akvakultúra fenntartására is alkalmas tavainak működőképes állapotban tartása.
A projekt révén a Natura 2000 hálózat egyik gyöngyszeme, a madárvilág paradicsoma és a magyar vizes élőhelyek egyik legszebbike válik még gazdagabbá, amellyel így a jövő generációi is megismerkedhetnek majd. A Hortobágyi Öregtavak, más néven Hortobágyi-halastó, 1850 hektáros területével a Ramsari Egyezmény védelmét is élvezi. Ez a terület Közép-Európa egyik legfontosabb madárélőhelye is, ahol évente több tízezer vándormadár pihen meg – tette hozzá.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a vizes élőhelyek védelme kulcsfontosságú Magyarország biológiai sokféleségének megőrzésében. A most induló fejlesztés nemcsak a Hortobágy, hanem az egész ország természetvédelme számára példaértékű, ugyanis az hozzájárul a belföldi és nemzetközi természetvédelmi kötelezettségek teljesítéséhez, a helyi gazdaság stabil működéséhez, valamint a természeti értékek bemutatásához és a turizmus fejlesztéséhez is – olvasható a közleményben.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Már applikáción keresztül is be lehet jelenteni a Hyalomma kullancsokat
Kína közös fellépést sürget a határokon átvonuló kártevők ellen
Az eddigieknél jóval hatékonyabb és környezetbartát szúnyogirtó anyagot fejlesztettek ki
Tervezik a Duna-holtágak rehabilitációját
Májustól jelentősen emelkednek a környezetvédelmi bírságok
Hódinvázió keseríti meg a sárváriak életét
Óvatosan a gereblyével a tavaszi kertészkedéskor
Online felület segíti a Vizet a tájba programot
„Vizet a tájba” – A vízkészletek védelmére koncentrál a vízügy