
Bár az elmúlt években folyamatos csökkenést mutatott a hazai szőlőtermő-területek nagysága, a szőlőtermesztés visszaesése akár meg is állhat – közölte a Syngenta legfrissebb elemzése alapján. A nemzetközi agrárvállalat ugyanakkor arra figyelmeztet: az időjárási szélsőségek és a klímaváltozás továbbra is komoly kockázatot jelentenek a termelők számára.
A magyar szőlőtermesztés évek óta csökkenő pályán mozog, de a Syngenta szerint a kedvezőtlen trend akár meg is fordulhat a közeljövőben – derül ki a vállalat hétfői, az MTI-hez eljuttatott közleményéből. A svájci székhelyű agrárcég emlékeztetett: az elmúlt öt évben mintegy 5 ezer hektárral csökkent a hazai szőlőültetvények területe.
Jelenleg hivatalosan körülbelül 58 ezer hektáron folyik szőlőtermesztés Magyarországon a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa adatai szerint. A visszaesés ellenére a szakemberek bíznak abban, hogy a kivágásoknál hamarosan újra több lesz a telepítés – mondta el Varga Zoltán, a Syngenta termékfelelőse. A cég szerint ehhez stabilabb gazdasági környezetre és kiszámíthatóbb időjárási viszonyokra lenne szükség.
A 2024-es év eddig tapasztalt időjárása nem kedvezett a szőlő fejlődésének: főként a korai fajtáknál jelentkeztek problémák a virágzás idején, ami sok helyen gyenge termékenyülést eredményezett. Tavaly országosan 3,73 millió mázsa szőlőt takarítottak be, ami mintegy 11 százalékkal maradt el az elmúlt tíz év átlagától. Az idei terméskilátásokat továbbra is nagymértékben befolyásolja a csapadékhiány és a hőhullámok gyakorisága, ezért rekordtermés idén sem várható – áll a jelentésben.
A kedvezőtlen klimatikus viszonyok mellett a kártevők és kórokozók elleni védekezés is kulcsfontosságú. A Syngenta szakértői szerint 2024-ben a lisztharmat jelenti a legnagyobb fenyegetést, de azok a termelők, akik betartották a növényvédelmi előírásokat, eddig sikeresen megelőzték a fertőzéseket. A nyugati országrészben jelenleg a szőlőkabóca elleni védekezés áll a középpontban, ugyanakkor a tartós aszály miatt a későbbiekben kevesebb védekezésre lehet szükség – fogalmaz a közlemény.
Varga Zoltán kiemelte: a magyar szőlőfajták minőségben versenyképesek a külföldi kínálattal, azonban az ágazat hosszú távú fenntarthatóságához elengedhetetlen lenne az értékesítési árak emelkedése.
„A belföldi piac szempontjából kulcskérdés, hogy a termelők a minőségi munkát megfelelő jövedelemmel tudják elismerni”
– jegyezte meg a szakember.
A Syngenta szerint a szőlőágazat jövője szorosan összefügg az éghajlatváltozás hatásaival és a gazdálkodók alkalmazkodási képességével. A technológiai fejlesztések, a precíziós növényvédelem és a talajkímélő művelési módok együttesen segíthetnek abban, hogy a hazai szőlőtermesztés ne csak fennmaradjon, hanem ismét növekedési pályára álljon.
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Mesterséges intelligencia a borospohárban: magyar cuvée a világ élvonalában
A Villányi Borvidéket is elérte a szőlő aranyszínű sárgaság betegség
Így védd meg a szőlőt az aranyszínű sárgaság betegségtől