A napraforgó közel 70 százalékát learatták Zala megyében, a 6 ezer hektárnyi területen 2,5 tonna volt az átlaghozam – tájékoztatta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke az MTI-t.
A 27 207 hektáros kukoricaföldeken 3 hektárt meghaladó területen besilózták a termést. A 4570 hektáron betakarított szemes terményből hektáronként átlagosan 7,4 tonna volt az átlagtermés – közölte Sabján Krisztián.
Jelezte, az esőzések miatt lassan haladnak az őszi kalászosok vetésével. Az őszi árpa 1200, a rozs 50, a tritikálé pedig 80 hektáron került a földbe. A tervek szerint az őszi árpa vetésterülete 5200, a rozsé pedig 500 hektár. Tritikálét 950 hektáron szeretnének nevelni.
A gazdák 31 ezer hektáron őszibúza vetését tervezik. Repcét 13 635 hektáron termelnek, 2-3 ezer hektárral kisebb területen, mint a korábbi években. Ennek egyik oka, hogy a melegebb, aszályos klíma nem kedvez a hűvösebb, csapadékosabb időjárást kedvező növénynek. Emellett sok rovarölő szert kivontak a forgalomból, „a jelenlegi választékkal nem lehet megvédeni a termést a kártevőktől, emiatt a repcetermesztés jövedelmezősége is csökkent” – fejtette ki a megyei elnök.
Az elvetett állományok jól fejlődnek, de védekezni kellett a kártevők ellen – tette hozzá.
Elmondta: a csapadékos időjárás mind a betakarítási, mind pedig a vetési munkákat akadályozza. A termelők abban bíznak, sikerül a csapadékot a talaj mélyebb rétegeiben eltárolni, mert ez segíti a jövő évi gazdálkodást.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket
2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig
Tovább töltődnek a talajok
Vádat emeltek egy férfi ellen, aki a jégkármérséklő rendszer ellen hergelt
Magyar biztos felel az állatjólétért az Európai Bizottságban
Zöldség-gyümölcs ételmentő csomagokat vizsgáltak a Nébih szakemberei
Már 150 ezren írták alá az agrárpetíciót, de ez még nem elég
Gazdatüntetések kezdődtek Lengyelországban a dél-amerikai termékek dömpingje ellen