
FORRÁS: MTI/MANEK ATTILA
Az Európai Bizottság szerdán jogilag kötelező érvényű célértékeket javasolt a kémiai növényvédő szerek használatának csökkentésére, illetve a természet és a biológiai sokféleség helyreállítására az unióban.
A javaslat értelmében, az EU 2030-ig 50 százalékkal csökkentené a kémiai növényvédő szerek alkalmazását, az uniós tagállami kormányoknak pedig rendszeres jelentést kell készíteniük a célok megvalósításában elért eredményekről.
“A kémiai növényvédő szerekre vonatkozó új szabályok csökkenteni fogják az uniós élelmiszerrendszer ökológiai lábnyomát, védik a polgárok és a mezőgazdasági dolgozók egészségét, és segítenek enyhíteni a talajromlás és a növényvédő szerek okozta beporzók pusztulása miatt már most is jelentkező gazdasági veszteségeket” – olvasható a bizottság sajtóközleményében.
Az EU végrehajtó testülete szerdán egy olyan jogszabályjavaslatot is bemutatott, amelynek célja, hogy 2030-ra az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát lefedjék a természet helyreállítására irányuló intézkedések, majd 2050-re ezeket a helyreállításra szoruló ökoszisztémákra is kiterjesszék.
A helyreállítási intézkedések közé tartozik többek között a beporzó populációk csökkenésének 2030-ig történő megállítása, a folyami gátak eltávolítása a vízi ökoszisztéma visszaállítása céljából, valamint a lecsapolt tőzeglápok helyreállítása a szén-dioxid kibocsátás elnyelése végett.
A jogszabályjavaslatot az Európai Parlamentnek és az uniós tagországok kormányait tömörítő Tanácsnak is jóvá kell hagynia.
MTI
FOTÓ: MTI/MANEK ATTILA
Népszerű cikkek a rovaton belül
Átfogó kiadvány a hazai agrárium fejlődési lehetőségeiről
Brutális dolgot találtak a Nébih ellenőrök egy marhatelepen (videóval!)
Szárazabb és melegebb léghullámok érkeznek
Kötelező összeírás indul a mezőgazdaság helyzetéről
Idén nem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni öntözéskor
Erősödött a fertőzésveszély a gyümölcsösökben
Jó termésben bíznak a gabonatermesztők
Nagyon kéne a májusi eső az Alföldön
Tudatosabbak a termelők a tavalyi aszálykárok után