április 19, 2024
feketeáfonya

Az áfonya hazánkban különleges csemegének számít, méregdrágán kapni a zöldségesnél, esetleg gyümölcsjoghurtok, lekvárok összetevőiként is találkozunk velük. Leggyakoribb fajtája a fekete áfonya, ami nemcsak finom, de egészséges is.

A fekete áfonya hazánk északi és nyugati hegyvidékeinek erdeiben is megterem, igaz, csak ritkán. Az apró bogyók rengeteg értékes anyagot tartalmaznak: flavonoidokat (pl: antocianidint), A-, B-, és C-vitamint, cukrokat (kvercetin, katechin), valamint cseranyagok, savak (pl: tannin), króm és mangánvegyületeket.

Az áfonyát ősi óta használják gyógyításra, terméséből és megszárított leveléből egyaránt készíthető főzet vagy tea, sőt, akár még gyógyhatással bíró pálinka is. A levélből készült főzet és tea antibakteriális, szél és vizelethajtó hatású, bélrendszeri hurutos betegségek, vese- és húgyhólyagbántalmak esetén segíthet, valamint csökkenti a vércukorszintet. A bogyóból főzött tea szintén alkalmazható gyomor- és bélhurut, valamint hasmenés esetén, továbbá szájüregi és fogínygyulladás kezelésére.

feketeáfonya

Egyes kutatások szerint a fekete áfonya az egyik legerősebb antioxidáns hatású gyümölcs, ezáltal nagyfokú védelmet biztosíthat a szív-, érrendszeri és daganatos betegségek ellen – pterostilbene nevű antioxidánsa például a vastagbélrák megelőzését segíti.

Szintén szabad gyököket megkötő képessége köszönhető, hogy a fekete áfonya lassíthatja az öregedést, és segít megőrizni a szellemi frissességet. A népgyógyászatban a fekete áfonya leveléből készült főzetet cukorbetegség kezeléséhez is használták, ugyanis kis mértékben csökkenti a vércukorszintet. Használatát – pl. gyógytea formájában -azonban csak kiegészítő terápiaként érdemes alkalmazni.

A fekete áfonya hatásos segítség lehet vénás és szembetegségek esetén is. A benne található flavionodoknak köszönhetően erősíti és növeli az érfalak rugalmasságát(főként a hajszálerekét), csökkenti a vérlemezkék összetapadását, és javítja a mikrokeringést – ezek pedig a láb keringési elégtelensége, visszértágulata esetén jelenthetnek segítséget.

feketeáfonya

Az érrendszerre gyakorolt előnyös hatásuk a szem vérellátásában is érvényesülnek, így a fekete áfonya különböző szemproblémák esetén is hozzájárulhat a megelőzéshez, illetve a gyógyuláshoz. A kutatások során az is bebizonyosodott, hogy az erdei növény zöld és szürke hályog, valamint a cukorbetegség következtében kialakult retinakárosodás esetében is hatásos lehet, sőt, még a farkasvakságot is képes csökkenteni.
Forrás: wellnessothon