
Fotó: Komka Péter/MTI
Nagy energiát és jelentős forrást biztosít az Agrárminisztérium az őshonos fajták, például a szürkemarhák állományának megőrzésére és fejlesztésére – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára, az Agrohof Kft. által szervezett hagyományteremtő Gulyahajtás megnyitóján, Tiszaugon, a szaktárca MTI-hez eljuttatott közleménye szerint.
Feldman Zsolt – a szaktárca MTI-hez eljuttatott közleménye szerint – kiemelte, hogy történelmünk során az egyik legfontosabb exportcikknek számított a szürkemarha, amelynek gazdasági hasznosítása az elmúlt száz évben jelentősen csökkent.
Napjainkban a magyar mezőgazdaság szimbolikus állatának tekinthető, ennek az őshonos fajtának a megőrzését pedig az agrártárca is fontosnak tartja – írták.
A szürkemarha-tartók az őshonos fajták támogatásának keretében évente 500 eurós forrást igényelhetnek egyedenként – jelezte az államtitkár, aki szerint a pénzügyi segítség nagyban hozzájárul a 10 ezer egyedből álló hazai állomány fennmaradásához és jövőbeli fejlődéséhez.
Feldmann Zsolt a tárca közleménye szerint a szakmai rendezvényen kitért arra is, hogy a szürkemarha hungarikum, amelynek fennmaradásában szerepet vállalnak a génmegőrző intézmények is.
Megjegyezte: a szürkemarha legnagyobb fenntartója a magyar állam: a nemzeti parkokban – a Hortobágytól egészen a Fertő-Hanságig – nagyon szép és jelentős állomány található.
A régi tiszaugi hídon több mint 350 szilaj szürkemarhát hajtottak át szombat délelőtt, a gulyahajtás mellett mezőgazdasági gépekkel is megismerkedhettek a hagyományőrzőnek szánt szakmai rendezvényen.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Zártan tartás, legeltetési tilalom és kötelező vágás szükséges az RSzKF megfékezéséhez
A termelés csökkenésével és drágulással is számolnak a szomszédban a járvány miatt
Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén
Hatósági intézkedéseket vezettek be itthon is a szlovákiai ragadós száj- és körömfájás betegség miatt
Újabb 1650 ludat irtottak ki madárinfluenza miatt
Jó hír a magyar gazdáknak! Újabb korlátozások szűntek meg
Rendszeres vakcinázást javasolnak a szakértők a lóherpesz ellen
Újra megjelent a madárinfluenza Csongrádban, 1400 libát kiirtottak
Új terápiás eljárást fejlesztenek a sertések vírusfertőzésével szemben