
MTI/Rosta Tibor
A belügyminiszter a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezésére kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot az ország teljes területére hétfői kezdettel. Így a mezőgazdasági termelőknek nem kell vízkészletjárulékot fizetniük, és vízjogi engedély nélkül, bejelentést követően egyszer rendkívüli öntözési célú vízhasználatra jogosultak – tájékoztatta a NAK az MTI-t.
Az ország egész területét érinti a talajok vízhiányos állapota. A talaj felső 20 centiméteres rétege az elmúlt időszakban tovább száradt, már szinte az egész országban 40 százalékos érték alá csökkent a nedvességtartalom. A talajok a téli csapadék hiányában nem tudtak feltöltődni, a fokozódó csapadékhiány miatt pedig folyamatosan száradnak.
A NAK szerint számottevő, országos csapadék továbbra sem várható, többnyire napos, száraz és meleg időre van kilátás, így fokozódik a vízhiány, ami komoly problémát jelent a fejlődésnek induló őszi vetéseknek.
A kamara tájékoztatása alapján rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, hektáronként legfeljebb 120 milliméternyi vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz – a megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz – írásban kell bejelenteni, amelyhez a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének – területileg illetékes vízügyi igazgatóság – hozzájárulását is csatolni kell.
MTI
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor
Népszerű cikkek a rovaton belül
Cseresznyefa oltása
Ezek a legjobb őszi búza, repce-, és kukoricafajták
Ezek a kukoricafajták bírják jobban az aszályt
Prega: a precíziós gazdálkodás a jövő útja
Megfelelő földművelési technológiákkal kell alkalmazkodni a szélsőséges időjáráshoz
Változnak a szántóterületeken a vetésváltásra vonatkozó szabályok
Rendkívüli körülmények alakultak ki a szántóföldi növénytermesztésben
A cirok a jövő fontos takarmánynövénye lehet
Félezer fajta füge termesztésével kísérleteznek a zalai Becsehelyen