Nagy István agrárminiszter az elmúlt években számos alkalommal sürgette a mézről szóló uniós irányelv felülvizsgálatát annak érdekében, hogy a mézkeverékek származásának jelölése során pontosabb információt kelljen biztosítani a fogyasztók számára; az Európai Bizottság nemrégiben benyújtotta erre vonatkozó javaslatát – tájékoztatta az Agrárminisztérium (AM) az MTI-t.
A tárca közleménye szerint a mézről szóló uniós irányelv értelmében a mézkeverékeken jelenleg elegendő feltüntetni azt, hogy uniós és/vagy harmadik országi eredetű mézek alkotják a terméket. Magyarország, több tagállammal karöltve, már számos alkalommal sürgette ennek a gyakorlatnak a megváltoztatását. Az ilyen felületes információ megtévesztő lehet a főként európai, illetve magyar mézet tartalmazó keveréket kereső fogyasztók számára – emelte ki az AM.
Az Európai Bizottság nemrégiben bemutatta javaslatait a mezőgazdasági termékek forgalmazási előírásainak módosítására, amelynek részét képezi a mézről szóló irányelv módosítása is. Ennek értelmében a keverékalkotó mézek származási országait a kis kiszerelések kivételével minden esetben fel kellene sorolni.
A javaslatot most a tagállami kormányok szakértői, valamint az Európai Parlament képviselői vitatják meg. Magyarország a jövőre vonatkozóan azt szeretné elérni a tárgyalások során, hogy a származási országok felsorolása mellett azok arányát is fel kelljen tüntetni százalékos formában, hogy a fogyasztók teljes képet kapjanak a mézkeverékek származásáról.
„Ezzel az eszközzel is próbáljuk elősegíteni a minőségi magyar méz védelmét, az olcsó, harmadik országból érkező importtal szemben” – írta közleményében az AM.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az Unióba Távol-Keletről érkező méz rontja a hazai méhészek esélyeit
Nemcsak a rovarirtószerek, a hőhullámok is rontják a poszméhek szaglását
A világ legértékesebb méze
Újra vámmal érkezhet ukrán méz az Európai Unióba
Rovarölőszer hatására kevésbé találják meg a virágillatokat a poszméhek
Antidömping panaszt nyújtottak be a kínai mézre
Bécsben is elindult az ingyenes „társkereső” méheknek és virágoknak
Méhészek: jók az idei terméskilátások, de problémát okoz az alacsony felvásárlási ár a nagy méztermelőknek
Indul a méhészeti ágazat idei támogatási programja