Magyar kezdeményezésre és a méztermelők érdekeinek megfelelően a jövőben a mézesüvegeken kötelező lesz feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát az unióban – közölte Nagy István agrárminiszter a szaktárca által kiadott közleményben.
Nagy István emlékeztetett arra, hogy Magyarország még 2019 novemberében tett javaslatot a méz irányelv módosítására, ami a származásjelölés szigorítására vonatkozott. A magyar kezdeményezésről most a Tanács és az Európai Parlament között is megszületett a megállapodás.
Magyarország céljainak és a gazdák érdekeinek megfelelően így egyértelmű lesz a vásárlók számára, hogy milyen országból származó mézek, milyen arányban találhatók meg az adott termékben – mutatott rá. A jövőben minden származási országot fel kell majd tüntetni csökkenő sorrendben a mézkeverékek címkéjén a pontos százalékarányok megjelölésével.
Jelezte: emellett további intézkedési lehetőségek is a nemzeti hatóságok rendelkezésére állnak majd. Ennek értelmében például a 30 grammnál kisebb csomagok esetén a származási országok neve kétbetűs ISO-kóddal is helyettesíthető.
Nagy István kifejtette, a szigorításnak köszönhetően a fogyasztók könnyebben megtalálhatják a minőségi magyar mézeket, amelyek vásárlásával nem csak a magyar méhészeket, hanem a biológiai sokféleség megőrzését is támogatják. Másrészt a kötelező, pontos százalékot tartalmazó származásjelölés hatékonyan segítheti a bizonytalan eredetű, kétes minőségű, az unión kívülről érkező mézek elleni fellépést.
Az agrártárca elkötelezett a mézhamisítás elleni küzdelemben, és kiemelt figyelmet fordít a méhészeti ágazat támogatására – hangsúlyozta Nagy István.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az őszi kalászosoknak fejlődéséhez már szükség lenne csapadékra
2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
Az Unióba Távol-Keletről érkező méz rontja a hazai méhészek esélyeit
A krizantémtermesztők is megszenvedik a klímaváltozást
Országjárásban tájékoztatják gazdákat a területalapú támogatások tervezett megszüntetéséről
Kellően nedves a talaj, ideálisan fejlődhet a repce és az őszi kalászosok
Óriási érvágás lenne a területalapú támogatások kivezetése
A rossz termés ellenére sem drágul a kukorica
A végéhez közeledik az aratás Békésben