
Bognár Lajos, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelõs helyettes államtitkára, országos fõállatorvos a gazdijogsiképzésrõl tartott sajtótájékoztatón az Állatorvostudományi Egyetemen 2021. október 18-án. Eddig csaknem 2600-an regisztráltak a felelõs állattartást támogató képzésre. MTI/Balogh Zoltán
Már csaknem 2600-an regisztráltak a felelős állattartást támogató gazdijogsi képzésre – mondta a program sajtótájékoztatóján Bognár Lajos, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, országos főállatorvos.
Közölte, hogy a gazdijogsi jelenléti képzései szinte azonnal beteltek, honlapját pedig naponta legalább ezren keresik föl. A kutyatartás ősi múltra tekint vissza, de nemcsak önzetlenséget és szeretetet feltételez, hanem sok évre szóló elkötelezettséget is jelent – indokolta a program létrehozását a főállatorvos. Az állatoknak szükségük van védelemre, és ennek része a felelős állattartói magatartás is – tette hozzá.
A Nemzeti állatvédelmi program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos szerint a gazdijogsi népszerűsége azt igazolja, hogy Magyarországon sokakat érdekel a felelős állattartás, amelyre már gyerekkorban el lehet kezdeni a felkészülést. Ovádi Péter szerint a program képzései hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az állatvédelem területén Magyarország 5 éven belül Európa élmezőnyébe kerüljön.
Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) rektora szerint a belföldi állatvédelem sokat lépett előre az idén, hiszen az év elején megalakult az intézmény Állatvédelmi Jogi, Elemző- és Módszertani Központja (ÁTE Állatvédelmi Központ), októberben pedig az egyetem mellett 14 szervezet aláírásával létrejött az Állatvédelmi kódex. Sótonyi Péter a gazdijogsi programot is fontos fejleménynek tekinti, mivel Magyarországon – mint mondta – csaknem 3 millió kutya él, és sokan szeretnének tudatos kutyatartókká válni.
A felelősségvállalás mást jelent a társállatok esetében, mint a haszonállatoknál, az ismeretátadást pedig különösen indokolttá teszi, hogy a városok terjeszkedésével egyre kevesebben nőnek föl állatok között, nem ismervén meg az állatok alapvető szükségleteit sem – tette hozzá a rektor.
Kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy a gazdijogsi-képzéseket idővel más állatokra is kiterjeszthetik, ám egyelőre a kutyatartók érdeklődésére számítanak, a jelenléti oktatásokat pedig jövőre is folytatják.
A gazdijogsi.hu oldalon olvasható tájékoztatás szerint az állattartók felelőssége, hogy a kutyájukról megfelelően gondoskodjanak, és ezzel ne okozzanak kellemetlenséget másoknak. A gazdijogsi program tananyagát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal állította össze. A jelenléti oktatás az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának segítségével jött létre, de az anatómiai-élettani ismereteket, a kutya viselkedését és a jogszabályokat is felölelő tananyagot online képzésben is el lehet sajátítani.
MTI
MTI/Balogh Zoltán
Népszerű cikkek a rovaton belül
Egyre nő az Alföldön a belvizes területek nagysága
Céget alapít a NAK a gazdálkodók vadkárköveteléseinek behajtására
Az olaszok nem kérnek a műhúsból
2024-ben is lesz lehetőség a gazdálkodási napló egyszeri elektronikus feltöltésére
Az Alföldön egyszerre vannak belvizes részek és vízhiány
Fertőzött rókától veszett meg egy szarvasmarha Tiszakóródon
Mesterséges intelligencia segítségével fejlesztettek pékárukat
Online élő kaszinó kontra hagyományos kaszinó: melyik kínál jobb élményt?
Szeptemberben rekordmértékben csökkentek az euróövezeti termelői árak