
Fotó: Pixabay
Kiskérődzők pestise vírus jelenlétét mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van. További intézkedésig nem érkezhetnek Romániából kiskérődző szállítmányok hazánkba.
A kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, mely heveny, lázas általános tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség. Mindemellett jelentős gazdasági károkat okozhat. A betegség Magyarországon ezt az esetet megelőzően még nem fordult elő.
A Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen vett mintákból mutatta ki a vírust a Nébih laboratóriuma. Az állatokat egy romániai gyűjtőállomásról szállították Magyarországra 2025. január 15-én. Keleti szomszédunknál ebben az évben még nem jelentették a betegség előfordulását, azonban 2024-ben számos kitörést regisztráltak .
Az érintett állomány felszámolása folyamatban van, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védőkörzetet és a 10 km sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődtek a juhok és a kecskék szűrővizsgálatai.
Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző – juh és kecske – szállítmányok Magyarországra.
A Nébih arra kéri a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését. Kiemelt jelentőséggel bír a járványvédelmi előírások szigorú és következetes betartása és az előírt vizsgálatok elvégeztetése!
A kiskérődzők pestisével kapcsolatban további információkat olvashatnak a Nébih tematikus cikkében: https://portal.nebih.gov.hu/-/tajekoztato-a-kiskerodzok-pestiserol
Nébih
Népszerű cikkek a rovaton belül
Újabb 1650 ludat irtottak ki madárinfluenza miatt
Jó hír a magyar gazdáknak! Újabb korlátozások szűntek meg
Rendszeres vakcinázást javasolnak a szakértők a lóherpesz ellen
Újra megjelent a madárinfluenza Csongrádban, 1400 libát kiirtottak
Új terápiás eljárást fejlesztenek a sertések vírusfertőzésével szemben
Rendkívüli a járványügyi helyzet, elföldelik a kényszervágott állatokat
50 év után újra megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség Magyarországon
Új sertésinfluenza elleni vírusterápiás innováción dolgozik egy magyar konzorcium
Bács-Kiskun és Békés vármegyében újabb baromfitelepeket érint a madárinfluenza