
Bár sok kertbarát június végével lezártnak tekinti a vetési szezont, a valóság az, hogy a nyár közepe még bőven kínál lehetőséget egyes zöldségnövények elvetésére. Közéjük tartozik a csemegekukorica is, amelyet július első és második hetében még bátran elvethetünk – különösen akkor, ha gyors érésű fajtát választunk. Az őszi friss fogyasztásra szánt kukorica különösen értékes lehet a konyhában, hiszen a nyár végi, korai őszi időszakban már kevesebb a valóban zsenge, saját termesztésű zöldség.
Miért érdemes csemegekukoricát vetni júliusban?
A csemegekukorica gyorsan fejlődő, melegigényes növény. Ha júliusban vetjük el, és az időjárás kedvezően alakul, már szeptemberben élvezhetjük az első csöveket. A nyári vetés különösen hasznos lehet azoknak, akik letermett zöldborsó vagy korai burgonya helyére keresnek új kultúrát, de akkor is kiváló megoldás, ha valaki még most tudott hozzáfogni a kertészkedéshez.
A júliusi vetés előnye, hogy az erőteljes napsütés és a felmelegedett talaj gyors csírázást és kezdeti fejlődést biztosít. Ha a vízellátásról gondoskodunk – akár öntözéssel –, a kukorica gyorsan megerősödik. Emellett ebben az időszakban kevesebb a kártevő, mint a május–júniusi főidényben, és a gyomnyomás is csökkenhet a rendszeresen ápolt területeken.
Milyen fajtákat válasszunk júliusi vetéshez?
Késői vetéshez érdemes korai vagy középkorai érésű hibrideket választani, amelyek 70–85 nap alatt beérnek. Ilyenek például:
- ‘Prelude F1’ – 72 napos, édes, bőtermő fajta
- ‘Spirit F1’ – 75 napos, népszerű, megbízható hibrid
- ‘Tatonka F1’ – 80–82 nap alatt érik be, erőteljes növekedésű
- ‘Golden Bantam’ – régi, magfogásra is alkalmas fajta, de kissé hosszabb tenyészidejű
A magvetést megelőzően érdemes a talajt fellazítani, majd legalább 2–3 cm mélyen vetni a szemeket, 20–25 cm tőtávolságra. A sorok közti távolság legyen 60–70 cm, hogy a növények jól fejlődhessenek és a szellőzés megfelelő legyen. A gyors csírázáshoz és az egyenletes keléshez rendszeres öntözés szükséges, főként a kelés idején.
Ápolás és gondozás a nyári vetés után
A júliusban vetett csemegekukorica jól fejlődik a melegben, de az augusztusi forróságban különösen figyelni kell a vízpótlásra. A virágzás és a címerhányás idején a legnagyobb a növény vízigénye. A szárazság a terméskötődést és a csőtelítődés mértékét is jelentősen csökkentheti, ezért akár 5–7 naponkénti alapos öntözés is indokolt lehet.
A gyomlálás, sorközművelés és a növények tövénél való földfeltöltés (töltögetés) segíti a gyökérzet megerősödését. Külön trágyázásra általában nincs szükség, de ha a talaj kimerült, egy fejtrágyázás július végén vagy augusztus elején még javíthat a termésen. Érdemes kerülni a nitrogén-túladagolást, mert a túl buja növekedés rontja a csőtelítődés minőségét.
Mikorra várható a betakarítás?
A pontos érési idő a választott fajtától és az időjárástól is függ, de a július közepén vetett kukorica szeptember közepére-végére már rendszerint szedhető. A csövek akkor a legízletesebbek, amikor a szemek teljesen kifejlődtek, de még tejes, lágy állapotban vannak. A betakarítást követően érdemes a friss kukoricát rögtön fogyasztani vagy feldolgozni, hiszen a cukortartalma gyorsan csökken.
Tippek a még sikeresebb terméshez
- Csávázott vetőmag használata segít a csírázási időszakban fellépő gombás betegségek elleni védekezésben.
- Takarás (például fűnyesedék, szalma) segíthet a víz megtartásában és a gyomosodás csökkentésében.
- Társításként mellé vethető zöldbab vagy csemegetök (három nővér módszer), ha elég a hely és a talaj tápanyagban gazdag.
Fotók: depositphotos.com
Kapcsolódó cikkek a témában:
Sütve, főzve is ízletes a nyár egyik slágerzöldsége, a csemegekukorica
Kutatják a csemegekukorica egészségmegőrzésben játszott szerepét
Hogyan védekezzünk a kukoricacső gombás megbetegedései ellen
Még nem késő védekezni a búza és a kukorica toxinfertőzése ellen
Népszerű cikkek a rovaton belül
Gyümölcsfák nyári metszése – mit, mikor és hogyan
Miért potyog a paradicsom virága? – Okok és megoldások a virágelrúgás mögött
Mit vethetünk júliusban?