10 százalékos az emelkedés a négy évvel ezelőtti mélyponthoz képest.
Az idén 50 éves Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) megalakulása óta aktívan részt vesz a fehér gólyák védelmében és a faj időszakos felméréseiben.
2023-ban is az ország jelentős részén zajlott adatgyűjtés a fészkekről, a mindenki számára nyitott TermészetLesen program részeként. Az adatgyűjtést az MME Turdus okostelefonos app Gólyales alkalmazása is nagyban segítette, és az örömteli eredmények az állomány mintegy 10%-os növekedését mutatják.
Az 1970-es évektől évtizedeken keresztül 4 800 és 5 500 között ingadozott az ötévente szervezett felmérések adatai alapján a költőállomány, azonban a 2019-es országos felmérés – némileg váratlanul – csak 4 000 költőpárat mutatott ki. A csökkenés azóta megállt, sőt enyhe emelkedést tapasztaltunk – ezért is vártuk kíváncsian az újabb év eredményeit, és mint kiderült, nem hiába
– közölte az egyesület.
Az MME online gólya adatbázisába 2023. december 31-ig feltöltött adatok 1 280 település 3 715 fészkelőhelyéről tudósítanak. A napi megfigyelési adatok száma 5 970, a korábbi évekhez képest magas szám jórészt a Turdus alkalmazáson keresztül érkezett a felmérőktől.
A két adatsort alapul véve megbecsülhető a teljes országos állomány, amely 2019-ben mintegy 4 000 pár volt, 2023-ban 4 550 párra becsülhető. Ez a bő 10%-os emelkedés a négy évvel ezelőtti mélyponthoz képest örvendetes eredmény.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu
Népszerű cikkek a rovaton belül
Pszichológiai propagandával vennék rá az embereket a rovarevésre
18 tonnányi hal pusztult el a Kis-Balatonban
Hatalmas étvágyú rovarok teszik fenntarthatóvá a takarmányellátást
Tudósok megalkottak egy gépet, amely képes levegőből vizet előállítani
Klímapolitikai Intézet: a mostani hőhullámok a gyengébb kategóriába fognak tartozni
Járványokat is okozhatnak a már megjelent új szúnyogfajok
Nem kell félni a tőrösdarazsaktól, elpusztításukért többtízezres bírság is jár!
A magyarországi hegyi patakok felét ideiglenes kiszáradás veszélyezteti
Nem az állattenyésztés veszélyezteti a lakossági ivóvízkészleteket!