
Fotó: MTI/EPA
Az összesen 500 millió eurós, rendkívüli válságkezelési csomag az ukrajnai háború következményei által leginkább sújtott termelők támogatására használható fel. Ennek keretében Magyarország 6,33 milliárd forint egyszeri összegben részesül, amelyből a hazai alapanyagra épülő élelmezésbiztonság fenntartása érdekében a kiemelkedően magas takarmányárak miatt különösen nehéz helyzetbe került abrakfogyasztó sertés- és baromfiágazatok igényelhetnek támogatást. A támogatás keretösszege a baromfitartóknál 4,33 milliárd forint, míg a sertéstartóknál 2,0 milliárd forint.
A támogatás mértékét állategység alapon, állatfajonként számítják ki. Az uniós szabályok alapján a támogatás kocáknál az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (ENAR) 2022. április 30-áig bejelentett állategyedek, baromfinál a 2022. február 24-e és április 30-a között vágóhídra vagy exportra szállított állatlétszám után igényelhető.
A támogatások kifizetését az Európai Unió – hiába válságkezelő intézkedés – bizonyos fenntarthatósági kritériumok teljesítéséhez kötötte, amelyek alkalmazása nélkül a támogatás nem hirdethető meg. A sertés és baromfiágazat minél szélesebb kőrű megsegítése érdekében az Agrárminisztérium – a szakmai szervezetekkel történt egyeztetést követően – a támogatás igénybevételének feltételeként több olyan kikötést határozott meg a rendeletben, amellyel ez az uniós előírás teljesíthető. Úgy, mint például a zöldítési feltételeknek való megfelelés a tavalyi évben, egyes, az idei évre vállalt állatjóléti kötelezettségek megléte, illetve a környezeti hatástanulmánnyal vagy egységes környezethasználati engedéllyel való rendelkezés – közölte az Agrárminisztérium.
A rendelet teljes szövege a Magyar Közlöny július 13-i számában olvasható.
MTI
Fotó: MTI/EPA
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új agrártámogatás baromfitartás felszámolására
Békés vármegyében is megjelent a madárinfluenza
Újabb szabályokat jelentett be az agrárminiszter a ragadós száj- és körömfájás vírusa miatt
Ragadós száj- és körömfájás: Horvátország is határellenőrzést vezet be
Döntött a kormány: már a sertéspiacra is kiterjednek a száj- és körömfájás miatti korlátozások
Újra megjelent a madárinfluenza Hajdú-Bihar vármegyében
Újabb szarvasmarhatelepen igazolták a ragadós száj- és körömfájás vírusát
Befejeződött a ragadós száj- és körömfájással fertőzött telepek felszámolása
Csehországba továbbra is tilos kecskét, szarvasmarhát és sertést bevinni Magyarországról és Szlovákiából