
Fotó: NAK
A szlovák állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyelet (SVPS) még áprilisban végzett vizsgálatot a gútai (Kolárovo) malomban 1500 tonna Ukrajnából származó búzán, s ennek során mutatták ki az egészségre káros növényvédőszert.
A szlovák szaktárca ennek alapján azonnali hatállyal megtiltotta az országba már behozott ukrán gabona és liszt feldolgozását, valamint bekerülését az élelmiszergyártási, illetve takarmányozási folyamatokba, és bejelentette: az országban már raktáron lévő összes ukrajnai származású gabonát és lisztet hasonló vizsgálatnak vetik alá.
„Ma már a kezünkben vannak az úgynevezett döntővizsgálat eredményei is, hétfőn érkeztek meg a koppenhágai laboratóriumból. Ezek megerősítették a növényvédőszer-tartalmat, 0,024 milligrammot mutattak ki kilogrammonként. Tehát megerősítik a mi vizsgálataink eredményeit”
– idézte Samuel Vlcan kddi bejelentését a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség.
A szlovák miniszter elmondta: a következő lépés most az lesz, hogy a tulajdonos eldöntse, milyen módon szeretnék megsemmisíteni az egészségre káros növényvédőszert tartalmazó gabonát.
Szlovákia az ukrán gabona feldolgozását tiltó intézkedést követően, április 19-i hatállyal leállította az ukrán gabona és több más, Ukrajnából származó mezőgazdasági termék behozatalát. Az importstop a gabonán kívül a cukorra, vetőmagokra, szárított takarmányra, komlóra, lenre, kenderre, zöldségre és gyümölcsre, illetve a belőlük készült termékekre, valamint a borra, az etilalkoholra és a mézre is vonatkozik.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új magyar biosör-termékcsalád alternatív gabonafélékből
Szingapúrban népszerűsítik a magyar élelmiszereket
Még állati fogyasztásra sem alkalmas az ukrán gabona, a szlovákok már be is tiltották
Az összes bevizsgált brit méz hamis volt
Magyarország, a tormanagyhatalom
Ellenőrök vizsgálják a tojás- és sonkatermékek forgalmazóit
Új zöldség- és gyümölcsfeldolgozót, valamint hűtőházat adtak át Jánoshalmán
Jelentősen nő az ipari zöldségágazat támogatási forráskerete
Nem lesznek versenyhátrányban a magyarországi élelmiszerfeldolgozók