Ismét rendkívüli időjárás várható, ezért fokozott készenlétre váltott a jégkármérséklő rendszer – közölte az üzemeltetésért felelős Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel.
A rendszer azonnal bekapcsol, ha térségi riasztást kap az Országos Meteorológiai Szolgálattól. A veszély nem szüntethető meg teljes mértékben, hiszen például a szupercellák ellen nem lehet védekezni, de az eddigi tapasztalatok alapján sokkal kevesebb a veszteség. Ennek hasznát nem csak a mezőgazdaság látja, hiszen a bejelentések alapján a lakossági, ipari, állami ingatlanokban és ingóságokban is kisebb a kár, mint korábban – mutattak rá.
A közlemény szerint országszerte 986 talajgenerátorból jut a felhőkbe az ezüst-jodid, amely csökkenti a földre hulló jégszemcsék méretét. A rendszer kiépítését az egyre szélsőségesebb időjárás indokolta, amely Európával együtt Magyarországot is sújtja – tették hozzá.
Magyarországon 2018 tavasza óta működik a jégkármérséklő rendszer, a védekezési időszak belföldön április 15-től szeptember végéig tart. Az üzembe helyezés előtti évben összesen 72 ezer hektárnyi mezőgazdasági jégkárt jelentettek be a gazdálkodók, a következő évben 22 ezer hektárnyit. 2015 és 2017 között 84 százalék volt a jégkár aránya a zivatarkárokon belül, 2018 és 2020 47 százalék. Számítások szerint a jégkármérséklő rendszer minden évben több tízmilliárd forint kárt előz meg – olvasható a közleményben.
MTI
Címlapkép: Illusztráció – Fotó: MTI/VAJDA JÁNOS
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az őszi kalászosoknak fejlődéséhez már szükség lenne csapadékra
2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
A krizantémtermesztők is megszenvedik a klímaváltozást
Országjárásban tájékoztatják gazdákat a területalapú támogatások tervezett megszüntetéséről
Kellően nedves a talaj, ideálisan fejlődhet a repce és az őszi kalászosok
Óriási érvágás lenne a területalapú támogatások kivezetése
A rossz termés ellenére sem drágul a kukorica
A végéhez közeledik az aratás Békésben
Dél-amerikai termékek dömpingje teheti tönkre Európa mezőgazdaságát