Az afrikai sertéspestis elterjedésétől tart Norvégia, miután tavaly a szomszédos Svédországban el kezdett terjedni a kór. Azt nem tudni, hogyan jutott el a skandináv országba a sertéspestis, ám a környező államok sorra vezetik be az óvintézkedéseket. Ezúttal Oslo fogalmazott meg drasztikus javaslatokat.
Mintegy kétezer vaddisznót kell kilőni Norvégiában a helyi élelmiszerbiztonsági hatóság és a környezetvédelmi ügynökség adatai szerint. A lépéssel azt akadályozná meg az ország, hogy a szomszédos Svédországban kitört afrikaisertéspestis-járvány után a norvég állatállomány is veszélybe kerüljön.
A The Guardian brit napilap közlése szerint Norvégia határkerítést is felhúzna annak érdekében, hogy a svéd erdőkből ne vándoroljanak át a vaddisznók a norvég területekre. Korábban a norvég hatóságok arra kérték az embereket, minden sérült, beteg vagy elpusztult vaddisznót jelentsenek be.
Ha Norvégiába is eljut a sertéspestis, annak súlyos következményei lesznek a sertéstenyésztés számára, de fontos korlátozásokat bevezetnek a vadászat, az erdészet területén is
– közölte még hónap elején Geir Pollestad norvég mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter.
Norvégia legnagyobb vaddisznóállománya éppen a svéd–norvég határ menti erdőkben él.
Hogy hogyan jutott el az afrikai sertéspestis Svédországig, egyelőre nem tudni, ám aggodalomra ad okot, hogy már több esetet is jelentettek a skandináv országban. Az első fertőzött állatokat a svéd Fagersta környékén találták meg tavaly augusztusban és szeptemberben, mintegy 185 kilométerre a svéd–norvég határtól.
Becslések szerint Svédország vaddisznóállománya a 300 ezres példányszámot is elérheti. Az első esetek után sorra állították le a svéd sertéshús importját világszerte: Örményország, Ausztrália, Japán, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Tajvan és Ukrajna is felfüggesztette a behozatalt. A Svéd Húsipari Szövetség ügyvezető igazgatója, Magnus Darth tavaly szeptemberben arra mutatott rá, noha a betegséget vaddisznóknál mutatták ki, bevett gyakorlatról van szó.
Svédországban az utolsó fertőzött vaddisznót éppen múlt héten, február 15-én lőtték ki.
Az afrikai sertéspestis 2007 után jelent meg újra Európában: először Georgián keresztül Örményországba, Azerbajdzsánba, Iránba és Oroszországba jutott, majd 2012-ben átterjedt Ukrajnára, 2013-ban Belaruszra, 2014-ben Litvániában, Lengyelországban, Lettországban, 2015-ben pedig már Észtországban is észlelték. A következő években Csehországban, Romániában, Bulgáriában és Magyarországon is kimutatták a fertőzést. A sertéspestis általában kullancsokon keresztül, vagy a fertőzött állat ürülékével, testfolyadékaival terjed tovább.
Forrás: Magyar Nemzet
Népszerű cikkek a rovaton belül
Földügyi kérdésekben segítséget nyújt tagjainak a NAK
Megújul a termelők védelme, komolyabb segítséget kapnak a gazdálkodók
Megduplázódott a szója vetésterülete hazánkban, de a hazai feldolgozást is fejleszteni kell
Lezárult az Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése
Pult alól árulta a pálinkát a budapesti zöldséges, megfogták
A csapadék csak az északi országrészben enyhítette számottevően az aszályt
Az idénymunkát, alkalmi munkát is be kell jelenteni
Jóval kisebb lehet az idei ukrán kukoricatermés az aszály miatt
Földárveréseket vesztegetéssel befolyásoló férfiak ellen emeltek vádat Kecskeméten