
Kombájnok aratják a búzát a Fejér megyei Enying határában, 2009. július 13-án. Fotó: H. Szabó Sándor / MTI
Az aszály miatt negatív aratási rekordok várhatók őszi árpából Békés megyében; az őszi búza hozama is alig fele a tavalyinak, ráadásul a sok apró szem a vetőmag ellátottságra is kihathat majd – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatósága által az MTI-nek elküldött adatsorokból.
A gazdák Békés megyében őszi árpát csaknem 31 ezer, őszi búzát 100 ezer hektárról takarítanak be; előbbivel a terület 95 százalékán végeztek is. Az átlagtermés 3,5 tonna hektáronként, a hektolitersúly gyenge.
A búzaaratással a területek 30 százalékán végeztek, az össztermés eddig 90 600 tonna, az átlag hektáronként 3 tonna. A tapasztalatok szerint sok az apró szem, e miatt a vetőmaggal óriási problémák lehetnek.
Őszi káposztarepcét 8 ezer hektáron vetettek, a területek 40 százalékának betakarítása után a megyei átlag 1,6 tonna hektáronként.
A kukorica és a napraforgó is nagyon gyengén fejlődött a csapadékhiány miatt. Feleakkorák a növények, mint ilyenkor általában, és már nemcsak a leveleik, hanem a gyökereik is száradnak, ami sok helyen egyenlő a kipusztulással.
A sokéves átlaghoz képest 160 milliméterrel kevesebb csapadék esett idén. A hőség folytatódik, eső nem várható, ráadásul a szél egyfolytában fúj, ami tovább szárítja az amúgy is száraz talajt – állapították meg a szakemberek.
Raktározással, tárolással kapcsolatos gondok nincsenek és nem várhatók.
Az összefoglalóból kiderül: a kárenyhítési kérelmek rekordokat döntenek, az eddigi bejelentések mind mennyiségben, mind területben megközelítik a 2020-as évi kérelmek 90 százalékát. Jelenleg mintegy 1100 kérelmet adtak be a megyei gazdák, amelynek 95 százaléka aszálykár.
MTI
Fotó: H. Szabó Sándor / MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Itt az újabb rendkívüli intézkedés, tilos kivinni tűzifát az országból
Megkezdődött a szüret a Csabagyöngye szedésével Ordacsehiben
Aszálykár: rendkívüli intézkedések és felgyorsított kártérítések
KSH: a mezőgazdaság kibocsátási értéke 15 százalékkal nőtt tavaly, volumene 2,1 százalékkal csökkent
AM: továbbra is fenntartható módon zajlik a tűzifa kitermelése
Jogszabályváltozással elkerülhető a vetőmaghiány
A kormány célja az öntözéses gazdálkodás további fejlesztése
Azonnali megoldást követel az aszályhelyzet Európában
Kiugró termelési eredménnyel zárták 2021-et a dísznövénytermesztők