április 28, 2024

Padlizsánkrém: Egészséges, finom és gyorsan elkészíthető

padlizsánkrém

A padlizsán törökparadicsomként ismert kedvelt zöldség. Egyre több háziasszony használja készételekhez és krémként is, amely kitűnő vacsora egy szelet kenyérre. Gazdag vitaminban, hűtőben pár napig tárolható.

A zöldséges ételek fogyasztása különösen a nyári hónapokban emelkedik, se szeri se száma a rakottas ételeknek, de a krémes mártogatósok is egyre több asztalnál fordulnak elő. A padlizsán a közel-keleti, keleti és balkán konyha fontos alapanyaga, az íze jól harmonizál a különböző húsokkal. Alacsony a kalória tartalma, így diétás étkezésekbe is jól beilleszthető, emellett értékes tápanyag és vitaminforrás.

Erdélyben igen népszerű, és konyhánként változik a receptje és a felhasználásának módja. Általában majonézzel dúsítják, de kedvelt a paprikával, paradicsommal kiegészített változata is. A szezon idején egyszerre nagyobb mennyiséget faszén parázson megsütnek – ez adja kellemes és egyben jellegzetes füstös ízét. A padlizsán szeleteket ezután kisebb adagokban a fagyasztóba helyezik, majd év közben a megszokott módon dolgozzák fel a felengedés után.

padlizsánkrém

Hasznos tippek a padlizsánkrém elkészítéséhez

Mindig fényes héjú hibátlan és kisebb méretű padlizsánt válasszunk. A nagyok egyrészt több magot tartalmazhatnak, amelyek kesernyéssé teszik, másrészt üregesek lehetnek. Süthetjük félbe vágva, egészben is sütőben, vagy grillen. Mindig szurkáljuk meg pár helyen, ezzel elkerülhető, hogy a forró levegőtől szétrobbanjon. Favillát, faszurkálót, vagy kerámia bevonatú kést használjunk. Akkor kész, ha már kissé megroggyan, és a héja feketés árnyalatúvá, ráncossá vált.

Padlizsánkrém alaprecept

Hozzávalók:

  • 1 kg padlizsán
  • 1 dl olaj (extra szűz olíva olaj)
  • 1 közepes fej vöröshagyma, vagy pár gerezd fokhagyma
  • só, őrölt bors
  • kevés citromlé, vagy mustár
  • kevés majonéz (el is hagyható)

padlizsánkrém

A padlizsánkrém előkészítése és sütése

A megmosott és megszurkált padlizsánokat helyezzük alufóliával betekert sütőrácsra, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe. Sütőrácsnál egy tepsit is alá helyezhetünk, mivel sütés közben levet ereszt. Előmelegített 200 fokos sütőbe rakjuk, légkeveréses sütőnél 180 fokra, és 25 percig süssük az egyik oldalát, majd a másik oldalát.

Vágjuk ketté, a húsáról húzzuk le a héját óvatosan két villa segítségével, majd várjuk meg míg kihűl. Ezalatt készítsük elő a többi  hozzávalót: az apróra vágott vöröshagymát sózzuk meg és 1-2 percig hagyjuk állni. A vöröshagyma ízlés szerint pár gerezd zúzott fokhagymával is helyettesíthető.

A padlizsánkrém készíthető botmixerrel és turmixgépben is. Öntsük az olajat kihűlt padlizsánhoz, keverjük el jól, majd adjuk hozzá a vöröshagymát és borsozzuk meg. Ízlés szerint kevés majonézzel, citromlével vagy mustárral is ízesíthetjük. Az elkészült krémet zárjuk üvegbe. Fogyasztásig hűtőben tároljuk.