Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a mostaninál alacsonyabb határértéket állapítsanak meg a hulladékban található néhány legkárosabb vegyi anyagra, hogy megszüntesse, illetve a lehető legkevesebbre csökkentse a szerves szennyező anyagok tartós megmaradását a környezetben.
Az uniós bizottság csütörtöki közleménye szerint a javaslat célja, hogy a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok ne kerüljenek be újra a gazdasági körforgásba.
A javaslat három anyagra vagy anyagcsoportra vonatkozik. A perfluor-oktánsavra (PFOA), annak sóira és rokonvegyületeire. Ez a vegyület a vízálló textíliákban és a tűzoltó habokban fordul elő. A dikofolra, ami egy, a mezőgazdaságban régebben használt növényvédő szer, valamint a pentaklórfenolra, annak sóira és észtereire, amik kezelt faanyagokban és textiltermékekben találhatók.
A környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok olyan mérgező tulajdonságokkal rendelkező vegyi anyagok, amelyek hosszú ideig megmaradnak a környezetben, felhalmozódnak az élelmiszerláncokban, és károsíthatják az emberi egészséget és a környezetet. Noha ezeket az anyagokat általában már nem használják új termékekben, egyes hulladékká vált fogyasztási cikkekben, például vízhatlan textíliákban, bútorokban, műanyagokban és elektronikus berendezésekben még mindig fellelhetők.
MTI
Címlapkép: Illusztráció / AFP / Alain Lebot
Népszerű cikkek a rovaton belül
Idén sem lesz hiány magyar sütőtökből
Az őszi kalászosoknak fejlődéséhez már szükség lenne csapadékra
2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
A krizantémtermesztők is megszenvedik a klímaváltozást
Országjárásban tájékoztatják gazdákat a területalapú támogatások tervezett megszüntetéséről
Kellően nedves a talaj, ideálisan fejlődhet a repce és az őszi kalászosok
Óriási érvágás lenne a területalapú támogatások kivezetése
Termelői és kézműves piac nyílik Hajdúböszörményben
A rossz termés ellenére sem drágul a kukorica