
A bogyós gyümölcsöket egyre több kiskertben termesztik, fontos szerepet töltenek be a családok gyümölccsel való ellátásában. Előnyük, hogy viszonylag kis helyen termeszthetők, és a telepítést követően gyorsan termővé fordulnak, érésük fő ideje június.
A bogyós gyümölcsök termesztésével kapcsolatos tudnivalók
A gyümölcsök termesztése viszonylag sok munkát és gondozást igényel, emellett számos kártevő és kórokozó is károsíthatja, azonban kellő odafigyeléssel és némi szakértelem birtokában leküzdhetők a problémák. A bogyós gyümölcsök néhány kivétellel éveken át bőséges termést hoznak. Vásárlás előtt célszerű átgondolni, hogy a növény hogyan illeszkedik bele a kertünkbe, milyen a termőhely igénye, és milyen gyümölcsöt és mennyit szüretelhetünk belőle. A növény ára már a második évben megtérül, sajnos hosszú ideig nem tárolhatók. A bogyósoknak jellemzően sok napfényre van igényük, humuszos talaj szükséges, valamint a jellegzetes növekedésükhöz szükséges feltételeket kell biztosítani.
Gyakran termesztett bogyósok a kertben
Hazánkban a bogyósok többnyire jól fejlődnek melegebb és hűvösebb körülmények között, bár a napfény és a meleg nagyon fontos számukra, hiszen ettől lesznek zamatosak és édesek. A málna ültethető félárnyékos helyre, a köszméte, vagy egres nem kedveli a tűző déli napot.
A kivi és a szeder teljesen csak a hosszan tartó meleg nyarakon érnek be. Az áfonyáról tudni kel, hogy az előzőekkel ellentétben a hűvösebb párásabb környezetet kedvelik. Ha a kertbe szamócát telepítenénk, ügyeljünk, hogy ne árnyékolják a magasabb haszonnövények, mivel a sok napfényre és melegre van szüksége.
A bogyósoknak általában nem árt a szél, viszont a talajt könnyen kiszáríthatja, amely különösen a szamóca esetében az érést gátolhatja. Az elhúzódó szárazság károsíthatja a bogyókat, előfordulhat, hogy elszáradnak, vagy kicsik maradnak. Ha tartósan hűvös az idő, akkor a termésérés húzódhat el.
Szamóca
A szamóca a legkorábbi zamatos ízes tavaszi gyümölcs, fajtái évről évre változnak, és érdemes kipróbálni az újabb fajtákat is.
Piros ribiszke, és fekete ribiszke
Érésben a piros ribiszke követi a szamócát. Érdemes fehér bogyójú és fekete ribizli bokrot is ültetni.
Köszméte
A köszméte manapság eléggé mellőzött bogyósgyümölcs, pedig az aranysárga, vagy piros köszméte akár nyersen, akár feldolgozva is kiváló. A ribiszkéből és az egresből érdemes magas törzsű fácskát nevelni, így egyszerűbbé tehetjük a betakarításukat.
Málna
A málna követi érésben a ribiszkét, egyike a legsokoldalúbban felhasznált gyümölcsünknek, viszont termesztése több gondozást és figyelmet kíván. A termő málnahajtásokat karóhoz, vagy huzalhoz kell kötözni, mivel a vesszők az érőfélben lévő gyümölcs súlya alatt legörbülhetnek. Vigyázzunk a bokor tövénél lévő sarjhajtásokra, mert a jövő év terméshajtásai ezekből fognak kifejlődni.
Kevésbé elterjedt bogyós gyümölcsök
Josta
A Ribes fajhoz köthető josta egy cserjeféle, amelyet általában a köszméte és a fekete ribizli keresztezéseként jellemeznek, bár igazság szerint ennél bonyolultabb a genetikai háttere. Folyamatosan érnek a sötét bogyói, kezelése a köszmétéhez hasonló.
Szeder
A szeder népszerűsége fokozatosan emelkedik, viszont a metszése igényel egy kis figyelmet. A hajtásai akár 3-4 méteresre megnőhetnek, ezeket támaszték mellett kell nevelni. Különösen hűvös, párás időszakban a szürkerothadás megelőzése érdekében permetezni kell a virágzó növényeket. Savanyú talajt kedveli, meszes talajon nem érdemes vele próbálkozni.
Kivi
A támrendszeren nevelt kivi is kedvelt bogyós, a szőlőhöz hasonló módon kell metszeni, permetezni nem kell. Északi széltől védett, napos meleg helyen termesszük hasonlóan a szederhez meszes talajon nem érdemes vele próbálkozni.
Homoktövis
A gyógyhatása miatt egyre többen termesztik a homoktövist, amely sárgás piros, vagy apró piros bogyókat hoz. Az erőteljes növényt a tüskéi miatt nehézkes termeszteni és betakarítani.
Terjedőben van a bodza, a csipkebogyó termesztése, de a som továbbra sem népszerű.
Bogyós gyümölcsök ültetése, gondozása
Ültetőközeg
Akkor lesz a legjobb termés, ha a növények tápanyagban gazdag, laza, jó vízáteresztő képességű talajban fejlődnek. A homokos talajból a tápanyagok gyorsan kimosódnak, a nehéz tömörödött talajban pedig nem tudnak a gyökerek megfelelően terjeszkedni. Ültetés előtt a talajt alaposan elő kell készíteni.
Öntözés
A bogyósok fejlődéséhez sok nedvességre van szükség, különösen a vegetációban virágzás és érés idején. Száraz, csapadékmentes időszakban öntözni kell.
Telepítésük
A ribiszkét, a málnát, a szedret, a jostát és a köszmétét a kerítéshez sövényként, vagy a díszkert szélére ültessük. A díszkertben jól mutatnak a bogyósok, mivel szép lombjukkal, és virágaikkal kitűnnek a többi növény közül. A szamócát, és az áfonyát sorokba ültessük. A támrendszerre futtatott növények nagyon jól érzik magukat a nyugati, vagy déli fekvésű fal előtt, hűvös helyen csak a déli fal alkalmas a telepítésükre.
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az aszály jelentős károkat okozott a gyümölcságazatnak
A szélsőséges időjáráshoz képest jó az idei szilvatermés
Az utóbbi 10 év leggyengébb almatermése várható
Gránátalma
Kajszibarack
Görögdinnye és sárgadinnye termesztése
Eper termesztése
Málna ültetése és helyes gondozása
Legfontosabb kora tavaszi teendők a gyümölcsfákkal