
A köszméte vagy egres az egyik legkorábbi kerti gyümölcs. Házi kertbe leginkább a ’Pallagi óriás’, a Zöld óriás’, vagy a ’Gyöngyösi piros’ fajták ajánlhatók. Célszerű életerős 1-2 éves törzses csemetéket vásárolni, napfényes vagy félárnyékos helyre telepítsük. Előnye, hogy jól viseli a szélsőséges időjárási viszonyokat. A teljesen érett gyümölcs magas C-vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik.
A köszméte jellemző tulajdonságai
A köszméte számtalan néven ismert pöszméteként, piszkeként, egresként, vagy büszkeként is. A köszméte (Ribes uva-crispa) a ribizli félék családjába tartozik, eredetileg Európa és Ázsia ritkás erdeiben volt őshonos, manapság nem annyira népszerű gyümölcs, mint korábban. Az 1-1,5 méter magas cserje szélesen elterül, ritkásan álló hosszú vékony ágakkal rendelkezik. A bokrokon a szőrös levelek a hegyes tüskék hónaljában állnak. A termés zöld, vagy rózsaszín, apró erek hálózzák be. A bogyók kis méretűek, de egyes fajok esetében a bogyók akár szilva méretűek is lehetnek.
Köszméte fajták
Házikertbe leginkább a ’Pallagi óriás’, a Zöld óriás’, a ’ Szentendrei fehér’, vagy a ’Gyöngyösi piros’ fajták ajánlhatók. Többnyire önmeddők, ezért csak akkor lesz kielégítő mennyiségű termésünk, ha egymás közelébe különböző fajtájú fácskákat telepítünk.
A köszméte termesztése
Az igénytelen gyümölcsfajok közé tartozik, jól tűri a kemény fagyokat, azonban a legnagyobb problémát a korai virágzása miatti fagyérzékenység jelenti, mivel a kései fagy akár az egész termést is elviheti. Célszerű életerős 1-2 éves törzses csemetéket vásárolni, napfényes vagy félárnyékos helyre telepítsük.
A törzses csemeték előnyei
A törzses csemetéket a faiskolákban oltással állítják elő, és számtalan előnyük van a magas törzsű fácskáknak. Egyrészt könnyebb a talajukat megművelni, másrészt könnyebb metszeni, és betakarítani, valamint mutatósabbak. Másrészt a magasan, levegős körülmények között lévő korona jobban ellenáll a lisztharmatnak, és eredményesebben védhető a fácska a talajszinten lévő bokornál. Ha bőséges termést hoznak, akkor érdemes támasztékkal ellátni.
A köszméte ültetése
Mivel korán fakad célszerű ősszel ültetni a lombhullás után. A bokrok ültetése előtt a gödrökbe tegyünk szerves trágyát, egymástól kb. másfél méter távolságra, és telepíthetjük akár a gyümölcsfák közé is.
Talajigény
A talajra nem túlzottan igényes, jól megél a kötöttebb talajokon is, de leginkább a savanyú kémhatású, dús, jó vízelvezetésű, nedves talajt kedveli.
Ültetés után a 15-20 cm-es ágakat nyessük le, és ezt minden évben érdemes megtenni. Ezzel elősegíthetjük a bő termést. Az állandó árnyékot nem tűri, viszont az erős délutáni napsütést és a nagy meleget sem kedveli, mivel gyümölcsperzselést és lombhullást okoz. Első évben távolítsuk el rügyeket, azért, hogy a bokor nagyra nőjön, és egészséges legyen. A könnyen kiszáradó területeken nyaranta rendszeres öntözést igényel.
A köszméte betakarítása
Kedvező feltételek esetén egy fácskáról 2-3 kg termés várható.
A köszméte metszése
A tavaszi metszésre érdemes gondot fordítani. A legszebb gyümölcsöket az 1-2-3 éves ágak hozzák, így arra kell törekedni, hogy a bokron minél több ilyen termőrész legyen. A metszést ritkítással kezdjük, hogy a korona megújulhasson. Vágjuk kissé vissza a termőrészeket, a gyengébb hajtásokat vágjuk rövidre vissza. Különösen a lisztharmattól fertőzött vesszővégek eltávolítására kell ügyelni, és a nagyszámú tősarjakat el kell távolítani.
A köszméte szaporítása
A köszmétéről magunk is szaporíthatunk újakat például dugványozással. Ennek legideálisabb ideje nem a tavasz, hanem augusztus vége, szeptember eleje.
Kora tavasszal porbujtással könnyen szaporítható, amelynek során egy érett vesszőt úgy rögzítsünk a földbe, hogy a csúcsa maradjon a talaj felszíne fölött. Majd meggyökeresedés után távolítsuk el az anyatőről.
A kártevői és betegségei
A legfontosabb kártevői a lisztharmat, a tetvek, de a darazsak és madarak is károsítják.
A köszméte kedvező élettani tulajdonságai
A köszméte magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, és gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben is. Jó hatással van a szívre, a májra, a vesére, és segíti az emésztést. Az alacsony kalóriatartalma miatt ideális cukorbetegek, és fogyókúrázók számára.
A köszméte felhasználása
A köszméte még érett állapotában is megőrzi a keménységét, a szedés idejét leginkább kóstolás útján tudjuk megállapítani. A bőtermő növényekről a termés egy részét célszerű még a beérés előtt betakarítani. A bogyó frissen sokáig nem tárolható, de kimondottan alkalmas kompótnak, levesnek, vagy befőtt, dzsem, és szörp készítésére.
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az aszály jelentős károkat okozott a gyümölcságazatnak
A szélsőséges időjáráshoz képest jó az idei szilvatermés
Az utóbbi 10 év leggyengébb almatermése várható
Gránátalma
Kajszibarack
Görögdinnye és sárgadinnye termesztése
Eper termesztése
Málna ültetése és helyes gondozása
Legfontosabb kora tavaszi teendők a gyümölcsfákkal