A kereslet növekedésében és a várható sikerben bíznak a legtöbben, kiváltképp az értékesítési árak változását látják számukra kedvezőnek a gazdák. A termelési költségek növekedésétől ugyan tartanak, ennek ellenére 22 százalékuk magasabb profitot vár a 2020-as eredményhez képest. Nem csökkent a gazdák beruházási kedve, 60 százalékuk valósított meg valamilyen fejlesztést a vállalkozásában és még inkább a magyar piac felé fordultak – derült ki a Budapest Bank legfrissebb Agrárgazdasági Indexéből.
Rekordszintre emelkedett a Budapest Bank agrárgazdasági indexe, 16 pont lett, ez az elmúlt 6 év legmagasabb értéke, tavalyhoz képest 20 pontos, de 2019-hez képest is 10 pontos emelkedést jelent – közölte a bank az MTI-vel hétfőn.
A részindexek közül a kereslet és a várható siker alakulását mérő index nőtt a leginkább, kiváltképp az értékesítési árak változását látják számukra kedvezőnek a gazdák: 67 százalékuk további áremelkedést vár az idén. Az úgynevezett siker részindex a tavalyi mínusz 23, illetve a 2019-es mínusz 5 után 2021-ben plusz 7 pont lett, a kereslet részindex pedig a 2020-as mínusz 1-ről plusz 22-re emelkedett (a járvány előtti, 2019-es évben ez a mutató plusz 6 ponton állt).
A termelési költségek növekedését a vállalkozások 96 százaléka gondolja komoly kihívásnak, ennek ellenére 22 százalékuk magasabb profitot vár a 2020-as eredményhez képest.
A kedvező belföldi értékesítési lehetőségek miatt a gazdák még inkább a magyar piac felé fordultak, 80 százalékuk az országon belül értékesíti termékeit, és 7 százalékkal csökkent a külföldre is termelő vállalkozások száma, igaz még így is 20 százalék felett van az arányuk.
A Budapest Bank összefoglalója szerint a tavalyi év nehézségei ellenére sem csökkent a gazdák beruházási kedve, 60 százalékuk valósított meg valamilyen fejlesztést a vállalkozásában. A likviditásuk megőrzése érdekében kissé csökkent ugyan a befektetett összeg, de még így is átlagosan több mint 90 millió forintot fordítottak korszerűsítésre.
A felmérésben megkérdezettek fele sem csökkentené a kiadásokat a jövőben, 32 százaléka pedig többet költene, mint tavaly. A beruházások kétharmadát saját forrásból és bankhitelből finanszíroznák, emellett több mint duplájára, 15 százalékra nőtt az állami és 8 százalékra az uniós támogatások igénybevétele is. A beruházási szándékokkal kapcsolatos válaszok alapján számított részindex a tavalyi plusz 12 után plusz 19 pontra emelkedett, a mutató a járvány előtti, 2019-es adatot (plusz 16) is meghaladja.
A közleményben kitérnek arra, hogy nagy a precíziós gazdálkodás elfogadottsága, a felmérésben részt vevők 50 százaléka már ma is használ high-tech mezőgazdasági eszközöket és rendszereket, és jelentős részük további fejlesztésekbe is fogna.
A Budapest Bank megbízásából külső kutatócég 2015 óta vizsgálja az agrárszektorban tevékenykedő vállalkozások várakozásait. Az agrárgazdasági index értékét -100 és +100 között állapítják meg, ahol a 0 érték a semleges, az alatta lévő érték a negatív, felette pedig a pozitív várakozásokat mutatja. Az országosan reprezentatív kutatás 50 millió forint árbevétel feletti mezőgazdasági vállalkozások megkérdezésével készül, 400-as mintán, a legutolsó felmérést 2021. május 11. és július 8. között az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. készítette.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Rekord kárkifizetések várhatók az idei viharszezonban
Budapesten tanácskoznak a világ legnagyobb ipari paradicsom feldolgozói
Átadták a Talentis Agro Zrt. új, 1,7 milliárd forintból megépült öntözőtelepét
Minimális áremelkedés várható a dísznövények piacán
Az új vidékfejlesztési pályázatok ismét lendületet adhatnak az növényházi zöldségtermesztésben tervezett beruházásoknak
Ezer koca szaporulatát tudja ellátni Dombegyháza új sertésneveldéje (videóval)
Alternatív pénzkereseti lehetőségek és befektetések
Ultramodern takarmányüzemet adtak át Dabason
Átadták az ország legnagyobb tojástermelő telepét