
Az Európai Bizottság november 3-i döntésével 78-ra emelkedett az uniós oltalom alatt álló, hazai földrajzi árujelzők száma, hiszen a Fertőd vidéki sárgarépa elnevezés uniós oltalomban részesült.
A „Fertőd vidéki sárgarépa” más sárgarépáktól abban különbözik, hogy vörösebb színű, édeskésebb, intenzív ízű, hosszú, sima és elágazásmentes. A Daucus carota L. faj felhasznált fajtái a Fertődi vörös, valamint a Nantes típusú Napa és Napoli sárgarépa. Forgalomba hozatalakor a „Fertőd vidéki sárgarépa” hengeres-kúpos alakú, hossza 150-250 mm, átmérője 15 és 40 mm, tömege 50 és 150 g között van, másodlagos gyökérzete és csúcsgyökere nincs.
A Fertőd vidéki sárgarépa termelése Magyarország nyugat-dunántúli területén, a Fertő-tó környékéhez köthető. A tófenékből származó üledéket és durva homokot is tartalmazó, könnyen művelhető, mégis jó vízháztartású talaj kedvez a gyökérzöldségek termesztésének. A karotin képződésre kedvezően hat a mérsékelt meleg, és élénkvörös színt eredményez. A napsütéses órák magas száma a cukor beépülését segíti, ezért lesz a répa édeskés ízű. A bakhátas művelési mód pedig hozzájárul a sima, elágazásmentes gyökérzet kialakulásához.
A kiváló érzékszervi jellemzőkkel rendelkező Fertőd vidéki sárgarépa – a korábban már szintén uniós oltalmat nyert zamatos Hegykői petrezselyemgyökérrel együtt – fontos összetevője a magyar konyha ikonikus húslevesének.
Forrás: MTI
Címlapkép: Illusztráció
Népszerű cikkek a rovaton belül
Sarkvidéki hideg érkezik, védeni kell a fagytól a virágzó gyümölcsfákat
A folyamatos fejlesztés jelentheti a magyar alma számára a jövőt
Brüsszel szándékosan hátrányos helyzetbe hozza a magyar gazdákat
Kamarai munkacsoport alakul az ukrán gabona okozta terménypiaci krízis vizsgálatára
Számos eszköz segíti az új agrárgeneráció érvényesülését
Sosem volt még ilyen fontos mezőgazdasági biztosítást kötni
Megjelent az Agro-ökológiai Program részleteit bemutató kiadvány
Háromszor több forrást fordíthatnak beruházásokra a gazdák
Papp István lett az év agrárembere 2022-ben