Fotó: NAK/Lévai Zsolt
A hazai dísznövény-ágazat szereplői kiegyensúlyozottabb szezonra készülnek, miután a piac szerkezete a járvány előtti állapotokhoz közelített, ugyanakkor a kínálat összetétele érezhetően átalakult. A termelők döntéseit egyre inkább a változó éghajlati feltételek és a vásárlói igények határozzák meg, ami a szárazságtűrő, kevesebb gondozást igénylő növények térnyerésében is megmutatkozik. A szezon indulásakor a kertészetek már ennek megfelelően állították össze választékukat, alkalmazkodva az új piaci és környezeti feltételekhez.

Optimistán tekintenek az idei dísznövény-szezonra a hazai kertészetek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének körképe szerint a kereslet-kínálat visszatért a covid előtti szintre, a választék összetétele azonban változott. Egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a szárazságtűrő, kevesebb gondozást igénylő fajok és fajták.
A tavalyi nehéz év után bizakodva tekintenek az idei dísznövény-szezonra a hazai vállalkozások. A díszkertészek nagy dilemma előtt álltak, nehéz volt eldönteni, hogy milyen növényeket és főként mekkora mennyiséget termeljenek. Végül sikerült optimálisan összeállítani a faj és fajta választékot, valamint a mennyiséget is, így reményeik szerint a szezont eredményesen zárják majd.
A klímaváltozás egyre nagyobb hatással van az egynyári és balkon növényekre is, így a termelőknek a megváltozott éghajlati viszonyokra tekintettel kell összeállítaniuk a választékot.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egyre több meleg tűrő fajta kerül ki a nemesítők keze közül. A muskátli esetében a hagyományos fajták mennyisége csökken és előtérbe kerülnek a hibrid fajták és a különlegességek – a robusztusabb, különleges színű növények.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös piaci körképe szerint a kereslet-kínálat mára visszatért a covid előtti időszakra jellemző szintre, azonban az összetétele változott. Ma már egyre több évelő kerül be a díszkertészek választékába. A vásárlók körében keresettek a díszcsalánok, amelyek tarka levelei színkavalkádot kölcsönöznek a legunalmasabb balkonnak is. Hasonlóan kedvelt a szintén levelével díszítő batáta. A sétányrózsa melegkedvelő, szárazságtűrő fajtáit szívesen választják a vásárlók, de a különböző formájú és habitusú varjúhájak és kövirózsa változatok is remekül bírják a száraz környezeti viszonyokat. A petúniák esetében is a strapabíró kis virágú fajták kerülnek előtérbe, amelyek kevesebb gondozást igényelnek. A kínálatot emellett idén is számos egynyári, kétnyári és évelő dísznövény színesíti, ahogyan a különböző fűszernövényeket és zöldségpalántákat is megtalálhatják a vásárlók a kertészetekben. Azonban ne hamarkodjuk el a hidegre érzékeny zöldségpalánták kiültetését, hanem várjunk az utolsó fagyosszentekig.
A vásárlók ebben az évben is kiváló minőségű, hazai dísznövények közül válogathatnak, az import növények száma elenyésző a kínálatban.
Az egynyári növények behozatala költséges, ráadásul a hosszú úton kevés a fény, kedvezőtlen a járműben a mikroklíma, felborulhat a növény vízháztartása. Ha sokkot kap a növény, már sosem tudja teljes egészében megmutatni a szépségét. Ezzel szemben a hazai termesztésű egynyári és balkon növények előnye, hogy jól tudnak alkalmazkodni a magyarországi klímához, kiváló minőségűek, egészégesek, nem mellesleg a hazai termesztők megélhetőségét jelentik.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete azt tanácsolja minden vásárlónak, hogy megbízható helyet, lehetőleg termelőket válasszanak, mivel így biztosak lehetnek abban, hogy kiváló minőségű árut kapnak a pénzükért, sőt, a kertészek szükség esetén az ültetéssel, gondozással kapcsolatban is értékes információkkal tudnak szolgálni. Vásárlás során érdemes odafigyelni a növény lombozatára, egészségi állapotára és arra is, hogy ne legyen kiszáradva a földje. A legfontosabb, hogy a növény földlabdával együtt kiemelhető legyen a cserépből szétesés nélkül, fehér gyökérzettel átszőve.
NAK
